اصلاح مغز استخوان و پیوند سلول های بنیادی برای بیماران دارای بیماری های خونی مرتبط

دانشمندان توانسته اند ویژگی منحصر بفرد ژن هایی که بوسیله ی سلول های بنیادی خون ساز بیان می شوند را کشف کنند که قادر هستند بعد از پیوند، سلول های خونی سالم را بسازند.

سلول های بنیادی خون‌ساز می توانند بعد از پیوند رشد کنند و سلول های خونی سالمی را در بدن افراد مبتلا به بیماری های خونی مرتبط تولید کنند. دانشمندان در حال حاضر ویژگی منحصر بفرد ژن هایی را که بوسیله ی این سلول ها بیان می شوند را کشف کرده اند. این کشفیات دانشمندان را قادر می‌سازد تا اینگونه سلول ها را توسعه دهند ویا انواع دیگر سلول ها را به سلول هایی تبدیل کنند که بتوانند سیستم خونی بدن را بازسازی کنند، که این امر می تواند یک کاربرد بالینی مهم باشد. این فعالیت می تواند درمان بیماری های چندگانه را تسهیل کند و یا امکان  ایجاد یک منبع نا محدود از این سلول های منحصربفرد، از سایر سلول های رایج را در آینده فراهم می کند.

سلول های بنیادی خون‌ساز توانایی خود نوزایی و تمایز به انواع سلول های خونی بالغ را دارند و همین امر آن ها را به یک روش درمانی امید بخش برای انواعی از بیماری ها تبدیل کرده است.

تا کنون مکانیسم اختلاط دوگانه( زمانی که بعد از پیوند سلول به فرد بیمار، سلول شروع به تقسیم کرده و سلول های خونی جدید و سالمی را می‌سازد) ناشناخته بافی مانده است.

مطالعات اخیر صورت گرفته توسط محققان Massachusetts General Hospital (MGH) و دانشکده ی داروسازی دانشگاه بوستون، منجر به کشف ویژگی منحصر بفرد ژن های بیان شده بوسیله ی سلول های بنیادی خون‌ساز شده است. این یافته های منتشر شده در مجله ی nature ، می تواند دانشمندان را قادر سازد تا اینگونه سلول ها را در محیطی خارج از بدن توسعه بدهند یا انواعی از سلول های بنیادی را به سلول هایی که می تواند سیستم خونی را بازسازی کند، تغییر بدهند.

در بزرگسالان، سلول های بنیادی خون‌ساز در مغز استخوان و خون محیطی یافت می شود؛ در حالی که قبل از تولد سلول های بنیادی خون ساز به میزان بسیار زیادی در کبد مستقر هستند، مکانی که می توانند در آن جا تکثیر پیدا کنند و سلول های بنیادی خون ساز بیش تری را تولید کنند.

علاوه بر آن، تحقیقات صورت گرفته بر روی حیوانات نشان داده است که سلول های بنیادی خون‌ساز موجود در کبد توانایی بالاتری برای پیوند زدن را نسبت به سلول های بنیادی خون‌ساز مشتق از مغز استخوان دارند.

 به منظور درک این امر که چه عاملی سبب این ویژگی های برجسته ی سلول های بنیادی خون ساز از جمله، تکثیر بیش تر و پیوند بهتر آن می شود؛ دانشمندان الگوی بیانی  خاصی را که بطور ویژه متعلق به این‌گونه سلول های بنیادی توانمند هستند را مورد آزمایش قرار دادند. آن ها این آزمایش را با آزمایشات تجربی ترکیب کردن تا بتوانند الگوی بیان پروتئین و عملکردی این سلول های مشابه را مشخص کنند.

 Alejandro B  نویسنده ی ارشد، phd  و محقق اصلی تحقیق ازRagon Institute of MGH, MIT and Harvard چنین بیان می کند که:”این بررسی دقیق صورت گرفته آشکار کرد که این سلول های بنیادی قادر به بیان یک نوع پروتئین ویژه بر روی سطح خود هستند که به آن CD201  می‌گویند که ارتباط بسیار نزدیکی با توانایی پیوندی سلول ها دارد و می‌توان از آن برای تفکیک سلول های  بنیادی عملکردی از سایر انواع سلول ها استفاده کرد”.

“این عمل با فراهم کردن امکان خالص سازی این سلول از میان سایر سلول ها ما را قادر می سازد تا فرایند های پیوند مغز استخوان و سلول های بنیادی را توسعه دهیم”.

درک بیش تر از ژن های مرتبط به دانشمندان این امکان را می دهد تا بتوانند سلول های بنیادی خون ساز با قدرت پیوندی بالاتر را در آزمایشگاه تولید کنند و همچنین امکان دست ورزی این سلول ها را برای ایجاد یک مقابله ی مؤثر تر در بیماری های خونی مرتبط از جمله کم‌خونی داسی شکل، HIV  و انواع خاصی از سرطان ها فراهم کند.

professor Balazs، PhD  نویسنده ی ارشد و استادیار پژوهشی پزشکی دانشکده ی داروسازی دانشگاه بوستون، چنین می گوید: “بطورکلی، این کار منجر به یک طرح  دقیق در رابطه با حداکثر توان سلول های بنیادی خونی شد و سبب هدایت به درک بهتر این امر می شود که چگونه این سلول ها دارای توانایی ترمیمی بسیار بالایی هستند. چنین دیدگاهی ما را قادر می‌سازد تا بتوانیم یک روش درمانی ایمن تر و مؤثر تری را برای بیمارانی که از بیمارهای اختلال خونی رنج می برند خلق کنیم”.

نویسنده ی ارشد،gorge J Murphy ،phd  و نویسنده ی ارشد و دانشیار پزشکی دانشکده ی پزشکی دانشگاه بوستون و بنیانگذار مرکز BU  و BMC  برای پزشکی بازساختی، اضافه می کند که تیم بطور آشکارا منابع را در یک نوع فرمت تعاملی در آدرس https://engraftable-hsc.cells.ucsc.edu/ به اشتراک گذاشته است که دیدگاه های بیولوژیکی جدید را به سمت پیوند های بالقوه و مطالعات مشابه گسترده ای در آینده فراهم می کند.

او همچنین اضافه می کند :” این فعالیت  مهم بدون همکاری قوی و مشارکتی که بین موسسات منطقه بوستون صورت گرفت، امکان پذیر نبود. این پروژه همچنین یک نمونه درخشان از ‘زیست شناسی صریح و بی پرده’ در محل کار است که اطلاعات و بینش های آزادانه به اشتراک گذاشته شده را می توان بوسیله ی تمام تحقیقات در آینده به کار گرفت”.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/03/220301141329.htm

درباره‌ی نگین مقصودی

نگین مقصودی، دانشجوی کارشناسی رشته بیوتکنولوژی.

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *