درمان احتمالی سلول داسی شکل؟

کم خونی سلولی داسی شکل یک اختلال خونی ارثی است که در آن گلبول های قرمز به شکل داسی/ هلالی در می­آیند. باعث عفونت­های مکرر، تورم دست­ها و پاها، درد، خستگی شدید و تاخیر در رشد یا بلوغ می­شود. درمان معمولاً بر کنترل علائم متمرکز است و ممکن است شامل داروهای ضد درد در طول بیماری باشد. هیدروکسی اوره برای کاهش تعداد دوره های درد؛ آنتی بیوتیک ها و واکسن ها برای جلوگیری از عفونت های باکتریایی و انتقال خون.

در حالی که درمان برای این بیماری شدید، مبهم باقی مانده است، مطالعه اخیر در مجله پزشکی New England (اثر بیولوژیکی و بالینی لنتی­گلوبین را برای بیماری سلول داسی شکل توسط Kanter و همکاران)، در صورت اثبات قابل اجرا بودن، ممکن است یک درمان احتمالی باشد.

در سرمقاله­ای در مجله پزشکی New England این هفته، دکتر Martin Steinberg ، استاد پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه Boston  ، در مورد نتایج این مطالعه که اولین ژن درمانی موفق برای بیماری سلول داسی شکل بود که در آن یک ژن را به سلول­های بنیادی خون بیمار اضافه می­کنند و این از عوارض بیماری سلول داسی شکل جلوگیری می­کند اظهار نظر می­کند. Steinberg که همچنین متخصص خون در مرکز پزشکی Boston  است، توضیح می‌دهد:”ژن‌درمانی با سلول‌های بنیادی اتولوگ، امکان درمان را برای همه بیماران بدون نیاز به سرکوب سیستم ایمنی گسترش می‌دهد.”

در حالی که بیماران شرکت‌کننده در این مطالعه دیگر علائم بیماری سلول داسی شکل را نداشتند، Steinberg خاطرنشان می‌کند که طول عمر بیشتر گلبول‌های قرمز خون کمتر از حد طبیعی است که به نظر او می‌تواند در دراز مدت با برخی عوارض همراه باشد.

Steinberg معتقد است که برای بیماران پذیرش این درمان دشوار و بسیار پرهزینه ، درمان باید تقریباً شفابخش و یا مادام العمر باشد. او می‌گوید:”در این مرحله ما هنوز پایداری نتایج را نمی‌دانیم، اما بر اساس این مطالعه، چشم‌انداز خوب به نظر می‌رسد.”

Steinberg اذعان می‌کند که هر گونه ژن درمانی بسیار مؤثر سلامت اکثر افراد مبتلا به بیماری سلول داسی شکل را در سراسر جهان بهبود نمی‌بخشد. “بیشتر بیماران مبتلا به این بیماری در آفریقا و هند زندگی می­کنند که دسترسی به مراقبت­های بهداشتی با تکنولوژی بالا محدود است. آنچه مورد نیاز است داروهای بیشتری است که می تواند به صورت خوراکی مصرف شود و سطح هموگلوبین جنین را افزایش دهد. این احتمال سود بیشتری برای جمعیت­هایی خواهد داشت که بیشترین آسیب را ازین بیماری خواهند دید.”

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/02/220216170214.htm

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *