رعایت اصول ایمنی هنگام درمان با سلول های بنیادی

گروهی  از متخصصین خواستار سرکوب تحقیقات سلول های بنیادی اثبات نشده و ناایمن شدند.

Bionet, گروهی از محققان چینی و پزشکان اروپایی، وکلا و متخصصان اخلاق زیستی، بیان کردند که ” تمامی کشور ها در سراسر دنیا باید مقررات مؤثر تری در این زمینه ارائه بدهند “.

آن ها شواهد زیادی را در رابطه با نگرانی های موجود در زمینه ی تحقیقات سلول های بنیادی که بدون فاز مطالعاتی  به سرعت وارد فاز بالینی شده اند، ارائه دادند. آن ها همچنین اشاره کردند که:” کلید این امر، رضایت آگاهانه می باشد. به این معنی که پزشکان باید پیش  از انجام هر کاری ،آگاهی های کوتاه مدت و بلند مدت و مواردی را که ما چیزی در رابطه با خطر آن نمی‌دانیم، را به بیماران خود بدهند.

این گروه, همچنین توصیه می کند که، درمان بوسیله ی سلول های بنیادی در صورتی ایمن و تأثیر گذار است که  تحقیقات لازم در فازبالینی یا( clinical trial ) انجام شده وسپس برای بیمار مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین سلول های بنیادی که در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد باید دارای استاندارد کیفیت باشد.  زیرا که در حین آماده سازی سلول های بنیادی احتمال آلوده  شدن آن ها با ویروس ها و باکتری ها وجود دارد.

کشور چین نیز قوانین جدیدی را در ماه می، در این زمینه ارائه داد و خواستار انجام آزمایشات clinical trials  قبل  از درمان بیماران با استفاده از سلول های بنیادی شد.

پروفسور Qui Renzong، معاون کمیته ی اخلاق در وزارت بهداشت چین، این چنین می گوید:” در چین حدود 150 مؤسسه وجود دارد که در حال حاضر از( stem cell therapy)  برای بیماری هایی چون دیابت و آسیب های نخاعی استفاده می کنند.

” زمانی که درمان بوسیله ی سلول های بنیادی بر پایه ی قوانین نظارتی و قضایی خارج از کشور باشد، می تواند مشکل ساز شود. ما این موضوع را بسیار جدی می‌گیریم و مصرانه هر کسی را که قصد شرکت در «آزمایش‌های تحقیقاتی سلول‌های بنیادی» در خارج از کشور یا خرید درمان‌های اینترنتی را دارد تشویق می‌کنیم تا با پزشک خود صحبت کنند و دستورالعمل‌های بهداشتی را دنبال کنند”.

ویراستار: خانوم فائزه شمس الدینی

Safety call over stem cell trips

درباره‌ی نگین مقصودی

نگین مقصودی، دانشجوی کارشناسی رشته بیوتکنولوژی.

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *