سلول های بنیادی در درمان سیروز کبدی موثرند

مطالعه‌ای که توسط شرکت بیوتکنولوژی Beike
(http://www.beikebiotech.com) با همکاری پزشکان و محققان دو بیمارستان چینی انجام شد، اثربخشی سلول‌های بنیادی مشتق از خون بند ناف را در درمان سیروز صفراوی (PBC) اثبات کرد. این مطالعه که در آوریل 2012 در ژورنال Stem Cell Discoveryمنتشر شد، اولین مطالعه در نوع خود بود. محققان خاطرنشان کردند قبل از اینکه سلول‌های بنیادی به درمان پذیرفته‌شده و رایج برای سیروز کبد تبدیل شوند، آزمایش‌های بالینی بیشتری لازم است.
پروفسور Jin-hui Yang
مدیر بخش کبدی در دومین بیمارستان وابسته به کالج پزشکی Kunming اظهار داشت” : با توجه به شدت سیروز کبدی و بیماری‌های مرتبط با آن، وهمچنین محدودیت تعداد گزینه‌های موجود برای درمان کسانی که از این بیماری رنج می‌برند، این یافته، نشان دهنده یک پیشرفت چشمگیر و مهم است.”

PBC یک بیماری مزمن و پیشرونده کبدی است که در نهایت منجر به فیبروز و سیروز کبدی می‌شود و از هر 1000 زن بالای 40 سال، 1 نفر را مبتلا می کند. تقریباً یک سوم از افرادی که از PBC و بیماری‌های مرتبط با آن رنج می برند، به درمانUDCA) Ursodeoxycholic acid) که در حال حاضر تنها درمان استاندارد پزشکی مورد تایید FDA است، به خوبی پاسخ نمی دهند. بسیاری از این بیماران در نهایت نیاز به پیوند کبد دارند.

دکتر Sean Hu، رئیس Beike اعلام کرد:” با حجم فزاینده‌ تحقیقاتی که اثربخشی سلول‌های بنیادی مشتق از خون بند ناف را در درمان طیف وسیعی از بیماری‌های مزمن اثبات می‌کند، این مطالعه اخیر نقطه عطفی در تلاش مستمر برای به دست آوردن پذیرش و شناخت گسترده پزشکی بازساختی به عنوان یک درمان متداول است. ما مشتاقانه منتظر انجام آزمایش‌های بالینی جامع‌تر هستیم تا بتوانیم نتایج مثبتی را که قبلاً مشاهده کرده‌ایم تأیید کنیم.”
در مطالعه گزارش‌شده درStem Cell Discovery، یک زن 58 ساله مبتلا به PBC پس از انجام درمان UDCA، دچار hydrothorax کنترل نشده و incarcerated hernia شد . یک هفته پس از تکمیل دو پیوند سلول های بنیادی، بدون مشاهده عوارض جانبی، هم عملکرد کبد و هم وضعیت عمومی بیمار بهبود یافت. او از بیمارستان مرخص شد، اما دریافت درمان‌های UDCA را به صورت دو دوز در روز ادامه داد. شش ماه پس از ترخیص، پزشکان بهبودهای مداومی را در عملکرد کبد و وضعیت کلی او مشاهده کردند.
برای بررسی متن کامل مطالعه منتشر شده، به این آدرس مراجعه کنید:

http://www.scirp.org/journal/PaperInformation.aspx?paperID=18710

نویسندگان مقاله ، پزشکان و محققانی از دومین بیمارستان وابسته به کالج پزشکی Kunming، شرکت بیوتکنولوژی Beike و بیمارستان مردمی استانی Yunnan درKunming,China بودند.

از http://www.marketwatch.com/story/stem-cell-therapy-shown-to-be-effective-in-treating-liver-cirhosis-2012-07-03

درباره‌ی زهرا دارونی

زهرا دارونی هستم ، عضو خانوده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد ، امیدوارم از مطالب به روز دنیای زیبای مهندسی بافت و سلول های بنیادی لذت ببرید

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *