بازسازی سلول هایی که ضربان را حفظ می کنند

مطالعه جدید محققان  دانشگاه  در Southwestern در تگزاس نشان می دهد سلول های تخصصی که الکتریسیته را برای تپش قلب هدایت می کنند ، در روزهای پس از تولد قبلاً ناشناخته بودند. این یافته که به صورت آنلاین در مجله Clinical Investigation منتشر شد ، می تواند در نهایت به درمان اختلالات ریتم قلب منجر شود که با ترغیب قلب به بهبود خود از نیاز به دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب یا داروهای تهاجمی جلوگیری می کند.

Nikhil V. Munshi ، MD ، PhD ، متخصص قلب، زیست شناس مولکولی و دانشیار داخلی مرکز رشد و توسعه انسانی  Eugene McDermott گفت: “بیماران مبتلا به آریتمی گزینه های زیادی ندارند.”. “یافته های ما نشان می دهد که روزی ممکن است بتوانیم برای درمان این بیماریها از خود قلب بازسازی ایجاد کنیم.”

 Dr.Munshiسیستم هدایت قلب را مطالعه می کند ، یک سیستم به هم پیوسته از سلول های تخصصی ماهیچه های قلب که تکانه های الکتریکی تولید می کند و این تکانه ها را برای ایجاد ضربان قلب منتقل می کند. اگرچه مطالعات نشان داده است که سلول های غیر هادی عضله قلب تا مدت محدودی بعد از تولد دارای ظرفیت بازسازی هستند – با کشف های زیادی در این زمینه توسط دانشمندان UTSW – تصور می شد که سلول های هادی به نام سلول های گره ای این توانایی را در دوران جنینی از دست می دهند.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که سلول های گره  ای نوزاد قبل از تولد ویژگی های مربوط به  سلول های بنیادی را از دست می دهند و خواص احیا کننده جزییبه دست می آورند. با این حال Dr.Munshiتوضیح داد ، توانایی های بازسازی آنها هرگز به طور مستقیم مورد آزمایش قرار نگرفته است ، زیرا راهی برای از بین بردن سلول های گره ای در مدل های حیوانی وجود ندارد تا باعث بازسازی شود.

برای حل این مشکل ، Dr.Munshi و همکارانش از مهندسی ژنتیک برای توسعه موش هایی استفاده کردند که سلول های گره دهلیزی بطنی (AV) آنها در نزدیکی تقاطع چهار حفره قلب واقع شده بود ، هنگام تغذیه با داروی تاموکسیفن سرطان سینه جان خود را از دست دادند. در موش های بالغ این سویه که تاموکسیفن به آنها داده شد ، نمونه های بافتی و الکتروکاردیوگرام نشان داد که آسیب  پیشرونده قلب در هفته ها و ماه های بعدی ناشی از مرگ سلول های گره AV می باشد. با این حال ، هنگامی که موش های نوزاد دارو مصرف می کردند ، عملکرد قلب در یک سوم حیوانات تقریباً یک ماه بعد کاملاً طبیعی به نظر می رسید.

با نگاه دقیق تر ، محققان هر دو روز پس از درمان با تاموکسیفن ، الکتروکاردیوگرام را بر روی مدل های موش تازه متولد شده دارای  نارسایی گره AV انجام دادند. این آزمایشات یک آسیب اولیه به قلب را نشان دادند که به تدریج خود را در بسیاری از حیوانات التیام داد. اگرچه بررسی بافت نشان داد که این بهبودی در بزرگسالی به یک قلب کاملاً طبیعی منجر نمی شود ، اما برای موش ها ضربان قلب منظم کافی است.

به طرز شگفت انگیزی ، تحقیقات بیشتر نشان داد که سلولهای قلبی غیر ماهیچه ای نوع سلول غالب هستند که پس از مرگ سلولهای گره ای تکثیر می شوند. به نظر می رسد که این سلول ها تولید پروتئین هایی را که به سلول های قلب در برقراری ارتباط الکتریکی کمک می کنند تعدیل می کند.  Dr.Munshiگفت اینکه چرا این پروتئین ها افزایش یافته اند و چرا تنها در یک سوم حیوانات بازسازی نشان داده شده است ، هنوز مشخص نیست. او و همکارانش قصد دارند به مطالعه مکانیسم های مولکولی پشت این پدیده بپردازند تا اطلاعات بیشتری برای ایجاد دارویی که بتواند مسیر بازسازی را در صورت تقاضا برای رشد مجدد گره های آسیب دیده در بیماران آریتمی ، تحریک کند بدست آورند  

ویراستار : زهرا پهلوانی

https://www.stemcellsportal.com/news/regenerating-cells-keep-beat

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

یک نظر

  1. Thanks for the good article, I hope you continue to work as well.Спаситель на продажу

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *