استفاده از سلول های بنیادی بالغ برای بازسازی فک

سلول های بنیادی بالغ در یک روش خلاقانه، می تواند در تولید مجدد استخوان در بیماران فاقد استخوان فک مورد استفاده قرار بگیرد. این روش جدید برای بازسازی قوس دندانی ، یک روش سرپایی تحت بی حس موضعی است که برای کسانی که قادر به تحمل انواع خاصی از عمل های دندانپزشکی نیستند ایجاد شده است. این روش به وسیله دانشگاه Freiburg آلمان ارائه و در ایتالیا توسط Luigi Montesani که یک جراح در دانشگاه Tuftsبوستون است انجام شده است. Montesani در توضیح این مطلب گفت :” قراردادن ایمپلنت و روش های تقویت کننده استخوان در توانبخشی بیمارانی که دندان های خود را از دست داده اند در اولویت قرار دارد.”
اندازه مناسب استخوان نقشی اساسی در قراردادن موفقیت آمیز ایمپلنت ها دارد. در حالی که اغلب، از دست دادن دندانها منجر به از دست دادن استخوانها می شود که این خود باعث غیرممکن شدن ایمپلنت یکپارچه استخوان در بیماران می شود. به این دلیل، روش جدیدی در دانشگاه Freiburg ارائه شد که از سلول های بنیادی مزانشیمی استفاده میکند که در یک روش سرپایی و درحالی که بیماران تحت بی حسی موضعی هستند، به وسیله سوزن از سِتیغ خاصِره‌ای پشتی (posterior iliac crest) برداشته می شوند.
پس از جمع آوری و تغلیظ آنها در یک ماتریس مخصوص، در همان جلسه در داخل استخوان های معیوب قرار داده می شوند. Montesani در ادامه گفت :« پس از حدود ۴ ماه، آنها میزان لازم استخوان برای اصلاح نقص را تولید می کنند و پس از آن ایمپلنت ها می توانند به طور نرمال قرار داده شوند. در حالی که، پروتز یا دندان جدید پس از ۴ ماه دیگر کاشته می شوند”
طبق بررسی بر روی ۱۵۰ عمل جراحی انجام شده با استفاده از این تکنیک، در دانشگاه های Freiburg ، Mainz و Groningen(هلند) مشخص شد که میزان استخوانی که حاصل شده، همانند عمل های جراحی با آسیب های بیشتر است که در آن قطعاتی از استخوان را از یک جای بدن که معمولا فک ، لگن یا جمجمه است، بر می دارند.

ویراستار: فاطمه رضایی بدر

منبع:

Adult Stem Cells to Rebuild the Jaw

درباره‌ی علیرضا تیموری

کارشناسی آموزش زیست شناسی

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *