ساخت اسپرم از سلول‌های بنیادی

محققان انگلیسی، از پیشرفت فوق العاده دیگری در تحقیقات پزشکی خبر دادند. آنها سلول‌های بنیادی یک جنین را گرفته و اسپرم انسان را ایجاد کرده‌اند.

فردی که تیم را هدایت می کرد، گفت: این بسیار هیجان انگیز است. آنها سر و دم دارند و حرکت می‌کنند و همه شاخصه‌های ضروری برای ایجاد زندگی را دارند. گفته می‌شود، هدف ایجاد انقلابی در درمان ناباروری است.

اما این کشف معضلات جالبی ایجاد کرده است. اسپرم را می توان از سلول‌های بنیادی زن تولید کرد. این بدان معناست که زنان دیگر نیازی به مردان برای تولید نوزاد ندارند. همچنین از نظر تئوری می‌توان برای تولید تعداد نامحدودی نوزاد از یک رده سلول بنیادی یعنی میلیون‌ها نوزاد که دقیقاً یکسان هستند، استفاده کرد. آیا این اتفاق می‌افتد؟ احتمالا نه. آیا ممکن است اتفاق بیفتد؟ قریب به یقین، بله.

یکی از مخالفان این گونه از تحقیقات، این محقق را نمونه ای از انسان در دیوانه ترین حالت خود نامید. هستند افرادی که به ادعاهای این محققان شک دارند، اما حقیقت این است که این تنها یکی از مجموعه پیشرفت‌های چشمگیر پزشکی است که با سلول‌های بنیادی محقق می‌شود. کاری که این محقق و دیگر محققان انجام می دهند این است که ما قوانین و اخلاق‌های متمرکز بر زندگی خود را، ارتقا دهیم. این سرعت اکتشاف قانونگذاران ما را دچار تزلزل کرده است.

و برای اینکه کل این موارد بیشتر قابل توجه ‌ شوند، سرعت این تغییر در حال افزایش است. برای مثال دندانهای درخشان را در نظر بگیرید – که توسط یک دندان پزشک مجرب در این زمینه با کمک ایمپلنت استخوان و پیچ های تیتانیوم بازسازی شده است.

به گفته وی، سلول‌های بنیادی می توانند به هر چیزی تبدیل شوند – نه فقط دندان، بلکه به هر اندام از کار افتاده‌ای. فکرش را بکنید! حمله قلبی؟ قلب تازه ای داشته باشید. کلیه‌ها مشکل دارند و یا موارد دیگر که همگی قابل ترمیم و یا درمان هستند.

گام نخست این محققان، قرار دادن سلول‌های بنیادی جنینی موش با یک ترکیب شیمیایی بود که این سلول‌ها را ترغیب به تبدیل شدن به سلول‌های زایای اولیه می‌کرد. آن‌ها سپس از محیط طبیعی بافت سلول‌های زایای پیش‌ساز با قرار دادن آن‌ها در معرض سلول‌های بیضه و همچنین هومورن‌های جنسی مانند تستوسترون تقلید کردند.

سلول‌های زایای اولیه تولید شده توسط این روش تحت تقسیم میوزی کامل قرار گرفته و در نتیجه، سلول‌های شبه‌اسپرم با دی‌ان‌ای هسته‌ای درست و محتویات کروموزومی تولید شدند.

محققان برای ارائه شواهد نهایی استاندارد طلایی تقسیم میوزی، این سلول‌ها را به سلول‌های تخمک موش تزریق کرده و جنین‌های تولید شده را در بدن موش‌های ماده کاشتند. این جنین‌ها بطور عادی متولد شده و به نوزادان سالم و بارور تبدیل شدند.

این بستر اگر بر روی انسان‌ها هم بطور ایمن و موثر عمل کند، می‌تواند بطور بالقوه‌ای اسپرم کاملا کاربردی را برای روشهای لقاح مصنوعی تولید کند. نتایج این تحقیق در مجله Cell Stem Cell منتشر شده است.

ویراستار: زهرا پهلوانی

درباره‌ی مهتاب داودی

مهتاب داودی هستم ، عضو خانوده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد ، امیدوارم از مطالب به روز دنیای زیبای سلول های بنیادی لذت ببرید

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *