مبارزه با ریشه سرطان مغز

غلبه بر مقاومت تومور های گلیوبلاستوما در برابر درمان

محققان دانشگاه McGill پروتئین هایی که باعث ایجاد سلول‌های بنیادی سرطانی می‌شوند را شناسایی کردند. هدف قرار دادن و سرکوب پروتئین خاصی به نام galectin1 به همراه رادیو تراپی، می­تواند سبب درمان مؤثرتر گلیوبلاستوما شود.

گلیوبلاستوما به‌دلیل مقاومت در برابر درمان، شایع‌ترین و تهاجمی‌ترین تومور سرطانی مغز در بزرگسالان است که سریع رشد می‌کند و به سرعت گسترش می‌یابد. در حالی که درمان‌هایی چون جراحی، پرتو درمانی و شیمی‌درمانی می‌توانند علائم را برای چند ماه کاهش دهند، در اکثر موارد، سلول‌های توموری پس از درمان مجدد رشد کرده و سرطان مجدد عود می‌کند.

بر اساس گفته ی محققان، اهمیت ندارد که چه مقدار از سلول توموری برداشته شود، اگر ریشه یا منبع آن بیرون کشیده نشود، سلول توموری مجدد می تواند رشد کند.

رسیدن به ریشه ی مشکل :

به گفته ی محققان، درمیان همه ی سلول های سرطانی، برخی از آن ها به عنوان سلول بنیادی عمل می کنند و همانند سلول های بنیادی که بطور معمول ارگان ها و بافت های مارا تجدید و حفظ می کنند، می توانند مجدد خود را باز تولید کنند و سرطان را حفظ کنند. آنها با هدف قرار دادن عملکرد سلول ها، توانسته اند راهی جدید برای اختلال در تولید تومور های جدید پیدا کنند.

Arezu Jahani-Asl دانشیار پزشکی دانشگاه MC Gill می گوید:” آنچه پیدا کردیم، برای ما بسیار شگفت انگیز بود. درواقع ما یافتیم که پس از آنکه پروتئینgalectin1  را مهار کردیم، تومور های مغزی برای چندین ماه رشد نکردند. برای بهبود پاسخ‌دهی بیماران به درمان، باید از این آسیب‌پذیری‌های تازه شناسایی شده در سلول‌های بنیادی سرطانی استفاده کنیم.

محققان کشف کردند که پروتئینی به نام galectin1  با پروتئین دیگری به نامHOXA5  برای کنترل برنامه‌های ژنتیکی را که رفتار سلول های بنیادی را هدایت می کند، در تعامل است. با سرکوبgalectin1  در مدل‌های پیش بالینی، آنان بهبود قابل‌توجهی در پاسخ تومور به پرتودرمانی پیدا کردند که منجر به افزایش طول عمر شد.پ

محققان همچنین پایگاه داده های بیماران را آنالیز کردند و متوجه شدند که، بیماران گلیوبلاستوما که دارای بیان پایین پروتئین های galectin1, HOXA5 هستند، بهترین پیش آگهی را دارند. این پروتئین ها همراه با پروتئین دیگری به نام  STAT3 مکانیسم هایی را فعال می کند که باعث ایجاد نوع تهاجمی خاصی از گلیوبلاستوما می شود.

هموار کردن مسیر برای درمان های جدید:

کشفیات صورت گرفته سبب روشن شدن  مکانیسم های تنظیم کننده ی سلول های بنیادی سرطانی می شود این کشفیات شواهدی را فراهم میکند که هدف قرار دادن پروتئین galectin1  همراه با پرتو درمانی، می تواند راه را برای انجام آزمایشات بالینی در آینده به منظور درمان تومور گلیوبلاستوما، هموار کند. قدم بعدی مقایسه ی اثر گذاری روش های مختلف برای سرکوب کردن کمپلکس galectin1 و HOXA5  در مغز با پیشرفت‌هایی در ژن درمانی از طریق فناوری CRISPR است.

ویراستار: فاطمه رضایی بدر

منبع: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/08/210831131437.htm

درباره‌ی نگین مقصودی

نگین مقصودی، دانشجوی کارشناسی رشته بیوتکنولوژی.

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *