عفونت مادر باردار، علت مقاومت بدن فرزند!

عفونت خفیف مادر باعث تقویت ایمنی و التهاب در فرزندان می‌شود.

طبق یک مطالعه جدید برروی موش‌ها، عفونت‌های خفیف در دوران بارداری مادر، می‌تواند باعث تاثیرات دائمی بر روی بافت‌های خاصی از بدن فرزند شود. این تحقیق خاطرنشان می‌کند که ممکن است جنین این مقاومت دربرابر عفونت را برای روده‌های خود انتخاب کند. اما سوی دیگر این ماجرا اختلالات التهابی طولانی مدت در فرزند است. به این معنا که این مقاومت به قیمت اختلالات التهابی رخ می‌دهد و این ریسک وجود دارد.

مشاهدات نشان‌دهنده این امر است که سیستم ایمنی در رحم شروع به رشد و بهبود می‌کند و تحت تاثیر وضعیت ایمنی مادر در دوران بارداری قرار می‌گیرد. در حالی که بارداری اغلب با سرکوب سیستم ایمنی همراه است ، ناشناخته است که چگونه عفونت های روزانه-مانند عفونت های خفیف مجاری ادراری ، عفونت های تنفسی یا ناشی از غذا-که در مادر تشخیص داده نمی شوند و اغلب خودبه خود برطرف می شوند ، می توانند بر ایمنی فرزندان تأثیر بگذارند.

جهت ارزیابی و سنجش صحت این پژوهش، یک محقق (Ai lng Lim) پسادکتری در موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های واگیر، موسسه ملی بهداشت و همکارانش، برروی موش‌های مبتلا شده به یک عفونت خاص و مشخص (Yersina pseudotuberculosis)  که باعث عفونت‌های خفیف و گذرا می‌شود. در حالیکه عفونت کوتاه مدت فقط برای مادر بود و جنین به آن مبتلا نشد، دکتر لیم و گروهش، سطح بالایی از سلول‌های(Th17) T helper 17 روده را در فرزند مشاهده کردند که تا بزرگسالی ادامه داشت. آنها دریافتند که سطوح غنی شده  cytokine interleukin-6 منجر به تغییرات اپی‌ژنتیکی در سلول‌های بنیادی اپیتلیوم روده‌ای جنین در دوران رشد رحمی می‌شود. در حالیکه فرزندان ایمنی محافظتی و مقاومتی بیشتری در برابر عفونت روده نشان دادند اما با این حال بیشتر هم مستعد ابتلا به بیماری‌های التهابی روده مانند کولیت هستند.

محمد امیر و ملودی زِنگ: “درچند دهه گذشته شاهد افزایش چشمگیری در بروز اختلالات التهابی در کودکان، از جمله آسم، آلرژی و نقص‌های رفتاری بوده‌ایم که تا حتدی ناشی از التهاب عصبی است. کارهای آینده باید به این موضوع بپردازد که آیا و چگونه اثر ایمنی در رحم می‌تواند زمینه‌ساز استعداد ابتلا به اختلالات التهابی باشد.”

پاسخ مستقیم سلولهای اپیتلیال روده جنین به IL-6 در طول عفونت مادر ، یک حافظه اپی ژنتیک پایدار به سلولهای بنیادی اپیتلیال روده بزرگسالان می بخشد. به این ترتیب ، سلولهای اپیتلیال فرزندان واکنش پذیری بیشتری نسبت به میکروبیوتا نشان داده و توانایی کنترل عفونت دهان را افزایش می دهند. با این حال ، این پاسخ ها به قیمت استعداد بیشتر برای التهاب روده است. ارائه تصویر از Ai Ing Lim/Science.

ویراستار: زهرا پهلوانی

Mild maternal infection promotes immunity and inflammation in offspring | Stem Cells Portal

درباره‌ی ثمين فرجي

دانشجوی کارشناسی مهندسی‌پزشکی دانشگاه شاهد.

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *