سلول های بنیادی می توانند پس از مرگ برداشته شوند

به گفته دانشمندان در فرانسه، برخی از سلول های بنیادی می­توانند بیش از دو هفته در بدن یک فرد مرده به حالت خفته بمانند و سپس احیا شوند تا به سلول های جدید و عملکردی تقسیم شوند.

این تحقیق که در مجله Nature Communications منتشر شده است، اطلاعات بیشتری را در مورد تطبیق پذیری این سلول ها نشان می دهد، که بعنوان منبع آینده برای بازسازی بافت آسیب دیده معرفی می شود.

آنها در گزارشی  گفتند: “به طور قابل توجهی، سلول های بنیادی ماهیچه های اسکلتی می توانند 17 روز در انسان و 16 روز در موش زنده بمانند، پس از مرگ بسیار بیشتر از 1-2 روز تصور می شود.”

آنها دریافتند؛ سلولهای بنیادی توانایی خود را برای تمایز به سلولهای عضلانی با عملکردی کامل حفظ کرده اند.

در این گزارش آمده است: “این کشف می­تواند مبنای منبع جدیدی(از سلول ها) و مهمتر از آن، روشهای جدیدی برای حفاظت از سلول های بنیادی که در تعدادی از آسیب شناسی ها استفاده می شوند باشد .”

سلول های بنیادی، سلول های نوزادی هستند که به بافت های تخصصی بدن تمایز می­یابند.

آنها با ایجاد امید به بازسازی اندام های آسیب دیده در اثر بیماری یا تصادف، هیجان زیادی را برانگیخته اند.

مطالعه ای که توسط Fabrice Chretien از موسسه پاستور فرانسه انجام شد، نشان داد که سلول های بنیادی ماهیچه اسکلتی برای زنده ماندن در شرایط نامطلوب، متابولیسم خود را کاهش می­دهند تا با استفاده کمتر از انرژی، وارد حالت خفته شوند.

سپس این تیم به بررسی سلول های بنیادی گرفته شده از مغز استخوان که در آن سلول های خونی تولید می­شوند، پرداختند.

این سلول ها  به مدت چهار روز پس از مرگ در موش های آزمایشگاهی زنده باقی ماندند و توانایی خود را برای بازسازی بافت پس از پیوند مغز استخوان حفظ کردند.

در گزارشی منتشر شده توسط چهار موسسه حمایت کننده از تحقیقات، آمده است:”پزشکان با برداشتن سلول های بنیادی از مغز استخوان، با موافقت اهداکنندگان پس از مرگشان می­توانند تا حدودی کمبود بافت و سلول ها را برطرف کنند.” هرچند پژوهشگران با احتیاط عمل کردند.

ویراستار : فاطمه رضائی بدر

http://www.stem-cells-news.com/1/stem-cells-can-be-harvested-long-after-death/

درباره‌ی کیمیا صحرائیان

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *