ذخیره سلول های بنیادی از دندان شیری کودکانتان

روش قدیمی نگه داشتن دندان های شیری فرد در زیر بالش و بردن آن توسط پری دندان (خرافات کسب جن و پری) بالاخره ممکن است فایده ­ای داشته باشد. با ذخیره سازی سلول های بنیادی دندانی (DSCB)، می توان سلول های بنیادی حاصل از دندان های شیری کودک یا حتی دندان عقل نوجوانان و بزرگسالان زیر 30 سال را ذخیره کرد تا در آینده برای درمان احتمالی بسیاری از بیماری ها استفاده شود. اکنون دندانپزشکان حفظ دندان های شیری را به عنوان یک دارایی همیشگی که می تواند برای معالجه فرد یا خواهر و برادرش در هر زمان استفاده شود، توصیه می­کنند.

Stemade Biotech Pvt Ltd ، اولین شرکت در هند برای راه اندازی بانکداری سلول های بنیادی دندانی، اکنون فعالیت هایی را نیز در شهر آغاز کرده است.  این بخشی از تلاش شرکت برای ورود به غیرکلان­شهر هاست. Kanchan Tiwari Choudhary، هماهنگ کننده این شرکت، در تلاش است تا در این کار از دندانپزشکان شهری کمک بگیرد.

این شرکت اطمینان داده است که ابتدا خود دندانپزشک تصمیم به ذخیره دندان فرزندان خود دارد. در حال حاضر فقط دو والد برای DSCB مراجعه کرده اند، دندانپزشکان شهر شروع به بررسی جوانب مثبت و منفی این کار کرده اند. آنها این کار را، فرصت بزرگ برای والدینی می­دانند که تصمیم به ذخیره سازی سلول های بنیادی بند ناف داشتند اما به دلایلی آن را از دست دادند.

دکتر Sangeeta Madnani دندانپزشکی در شهر Byramji گفته: “من می خواستم سلولهای بنیادی بند ناف را برای دخترم ذخیره سازی کنم اما در آن زمان(هشت سال و نیم گذشته) این امکانات در شهر موجود نبود. خود من هم خیلی در این مورد آگاهی نداشتم. وقتی نمایندگان شرکت به من مراجعه کردند، من به راحتی موافقت کردم و دندانی را برای دختر هشت و نیم ساله ام کشیدم.”

او می گوید که می­داند که درمان با سلول های بنیادی هنوز در مرحله تحقیق است، اما با این وجود برای درمان برخی بیماری های دژنراتیو نویدبخش است که در غیر این صورت درمان آنها دشوار و گران است.

در حالی که والدین ممکن است DSCB را به عنوان یک بیمه نامه برای فرزندان خود بخواهند، پزشکان و همچنین دانشمندان شاغل در این زمینه اذعان می­کنند که در حال حاضر همه چیز در مرحله تحقیق قرار دارد. در طی چند دهه (آینده)، درمان با سلول های بنیادی می­تواند برای بیماری های دژنراتیو یا بازسازی برخی از اندام ها در دسترس باشد.

رئیس و مدیر انستیتوی پزشکی بازساختی Manipal در Bangalore Ramesh Bhonde توضیح داد که هر نوع سلول در بدن منحصر به فرد است.

در سلول های دندانی، منحصر به فردی این بود که آنها از “ستیغ عصبی” (سلول های عصبی) گرفته شده اند یا از اصطلاحی علمی که در اصل اکتودرم نامیده می شود. این ها ممکن است در انواع غدد بدن ، مغز و مو ایجاد شود. وی گفت که برخی دیگر منشا مزودرمی داشتند و می توانند برای درمان پوست و سیستم عصبی و همچنین عوارض دیابت (مانند رتینوپاتی) و البته بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون مورد استفاده قرار گیرند.

مدیر عامل Stemade ، Shailesh Gadre ، Nagpur را به عنوان یک مرکز در آینده و یک بازار بزرگ و DSCB را به عنوان یک جهش بزرگ در پزشکی احیا کننده می بیند. این شرکت علاوه بر چهار مرکز شهری، داراری مراکز جمع آوری در بنگلور و حیدرآباد است و در چهار ماه گذشته 25 شهر را در گروه غیرکلانشهری اضافه کرده است.

وی گفت: “شرکت ما اولین شرکتی است که DSCB را در کشور از بمبئی و دهلی شروع کرده و اکنون ادعای آن برای کل آسیا را دارد. Institut Clinident Bipharma، یک شرکت اروپایی، مجوز این فناوری را به ما داده است. بانک نگهداری Cryo ما در Chennai در یک مرکز اجاره ای از Lifecell مستقر است که از قبل در ذخیره سازی سلول های بنیادی فعالیت داشته است.”

منبع:

درباره‌ی مهدی وکیلی شعار رازلیقی

ورودی ۹۸ مقطع کارشناسی رشته ژنتیک

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *