«مولکولی که یاخته‌های بنیادی را به مغز استخوان هدایت می کند کشف شد»

یک مولکول آنتن که قادر است یاخته های بنیادی خونی را تا خانه اصلی‌شان یعنی مغز استخوان هدایت کند، شناسایی شده است. این کشف می‌تواند کارایی پیوند یاخته های بنیادی بند ناف خون را بهبود بخشد. این نوع پیوند زمانی که سلول های بنیادی بند ناف زیادی وجود نداشته باشند، موثر نیست زیرا تنها تعداد اندکی از این سلول ها می توانند از خون به مغز استخوان برسند. به گزارش مجله nature، این کشف توسط David Scadden از Harvard Stem Cell Institute در بوستون انجام شده است. این یاخته های بنیادی که به طور معمول جمعیت یاخته های خونی بدن یعنی گویچه (گلبول) های قرمز، سفید و گِرده (پلاکت) ها را تجدید می¬کنند، در مغز استخوان یافت می-شوند اما پیوسته در حال گردش در خون بوده و سرانجام به مغز استخوان برمی‌گردند.
در حقیقت، پیوند یاخته های بنیادی خون به این دلیل بهره وری بالایی ندارد که سلول های بنیادی تزریق شده همیشه نمی توانند به مغز استخوان، که برای عملکرد خود باید در آن حاضر باشند، برگردند. این محققان یک مولکول راهنما یافته‌اند؛ یک پروتئین به نام GSM که مانند آنتنی روی سطح یاخته ها قرار گرفته وآن ها را برای برگشتن به مغز استخوان هدایت می‌کند. محققان ثابت کرده‌اند، در موش هایی که پیوند یاخته های بنیادی را به همراه داروهای فعال کننده ی GSM دریافت کرده اند، یاخته های بنیادی به آسانی راهشان را به سمت مغز استخوان پیدا کرده و عملکرد پیوند نیز موثرتر خواهد بود.

منبع:

Molecule that leads stem cells to bone marrow discovered

 

درباره‌ی فاطمه حقیری لیمودهی

فاطمه حقیری لیمودهی هستم دانشجوی بیوتکنولوژی ، عضو خانوده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد ، امیدوارم از مطالب به روز دنیای زیبای ژن درمانی و سلول های بنیادی لذت ببرید

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

2 نظر

  1. Everything is very open with a very clear explanation of the issues. Rasla Ewart Nannie

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *