« یاخته های بنیادی چربی، ایده آل برای ترمیم قلب »

همه ی یاخته های بنیادی در پشتیبانی از قلب برای ترمیم خود پس از حمله قلبی خوب نیستند. ظاهراً یاخته های تازه متولد شده موجود در چربی انسان، برای انجام دادن این وظیفه بهترین هستند و تا پایان سال ۲۰۰۹ توانستند در آزمایش های انسانی مورد استفاده قرار گرفتند.
آقای Carlo Ventura از دانشگاه بولونیا، در موسسه ی ملی ساختار های زیستی و سیستم های زیستی (INBB)، در کنفرانس گردهمایی بین دانشگاهی رم، اظهار داشت :« ما متوجه شده ایم که یک پیوند ساده سلول بنیادی به قلب پس از یک حمله قلبی، کافی نیست. انواع گوناگونی از یاخته‌های بنیادی هستند که برای کمک به قلب در روند درمان مناسب ترند. حالا به جای یاخته های بنیادی خونساز که در مطالعات اولیه استفاده شدند، یاخته های بنیادی مزانشیمی مورد استفاده قرار میگیرند. مشاهدات نشان داده اند که یک منبع با ارزش یاخته های بنیادی مزانشیمی در چربی انسان وجود دارد که با یک مکش چربی ساده (لیپوساکشن)، می تواند برداشته شود. تنها مقدار محدودی از چربی لازم است؛ بنابراین اندکی از یاخته های چربی، حتی می‌تواند از افراد بسيار لاغر نیز برداشت شود.

 

 

ما در مطالعه نمونه های آزمایشگاهی، دریافتیم که عملکرد این یاخته های بنیادی در پشتیبانی از قلب در فرایندهای بازسازی، بسیار امیدوارکننده است. مخصوصاً وقتی که با نوعی مخلوط شیمیایی همراه شوند تا به آنها کمک کند به نحو مناسبی تمایز یابند.
به همین دلیل ما یک کارخانه کشت یاخته های مزانشیمی از چربی و مایع آمنیوتیک ایجاد کردیم و در حال تولید مولکول هایی هستیم که به یاخته های تازه متولد شده اجازه دهد، در جایی که نیاز است، متمایز شوند.» به دنبال به دست آمدن نتایج مثبت در موش‌ها و خوک ها، «ما فكر ميكنيم که آزمایش های انسانی تا پایان سال آینده شروع خواهند شد.» او صحبت هاي خود را چنین پایان داد:«چشم اندازهای شگفت انگیز بسیاری وجود دارند؛ چرا که ما مشاهده کردیم یاخته های بنیادی، مانند نوعی آزمایشگاه کوچک بیوشیمی مولکولی عمل می‌کنند و قادرند چیزهایی که کار نمی‌کنند را تشخیص و بعد، بافت را به سمت بازسازی خودش هل ‌دهند. این آینده است!»

منبع: http://www.stem-cells-news.com/1/italy-fat-stem-cells-ideal-to-repair-heart

درباره‌ی فاطمه حقیری لیمودهی

فاطمه حقیری لیمودهی هستم دانشجوی بیوتکنولوژی ، عضو خانوده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد ، امیدوارم از مطالب به روز دنیای زیبای ژن درمانی و سلول های بنیادی لذت ببرید

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *