جداسازی سلول های بنیادی ماهیچه ای ازعضلات اسکلتی موش

سلول های بنیادی ماهیچه ای(MuSCs)درحفظ همئوستازی عضله اسکلتی نقش دارند و در پاسخ به آسیب،نقش اصلی را در بازسازی عضلات دارند.علاوه براین،درک ویژگی های ذاتی MuSC برای مطالعات درمورد بیماری های تحلیل عضلانی و انعطاف پذیری(شکل پذیری) عضلات از اهمیت اساسی برخودار است. موش،به عنوان یک نمونه ازحیوانات،به طور گسترده ای در زمینه ی تحقیقات عضله ی اسکلتی مورد استفاده قرار گرفته است.با این حال جداسازی MuSCموش و نشان دار کردن سلول ها بافلئورسانس هرگز توصیف نشده است . این کار یک پروتکل برای جداسازی موثرMuSCاز عضلات اسکلتی موش را تائید می کند.Tibialis anterior(تیبیالیس قدامی /درشت‌نی پیشین )ازموش های ماده جمع آوری شد و برای جداسازیMuSCهضم شد.

سه پروتکل با به کارگیری مارکرهای سطحی مختلف سلول‌ها (CD29،CD106،CD56) از نظر تواناییشان در غنی سازی جمعیتMuSCمقایسه شدند . سلول های ایزوله شده با استفاده از تنها CD106 به عنوان مارکر مثبت، نشان دادند بیان بالایPax7 ، در زمان کشت  توانایی  تمایز کامل به رده میوژنیک و در شرایط فاقد سرم را نشان دادند . پروتکل در ادامه درgastrocnemius ،دیافراگم ومجموعه ی اعضای فردی عضلات کف لگن(coccygeous،iliocaudalis،pubocaudalis)تایید شد و اثبات کرد که قابل تکرار است.

CD106یک مارکر موثربرای جداسازی قابل اطمینان MuSCsاز انواع عضلات اسکلتی موش است.

لطفابرای مطالعه ی ادامه ی مقاله برروی لینک زیرکلیک کنید:

 

درباره‌ی فاطمه سلیمانی

فاطمه سلیمانی هستم ، عضو خانوده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد ، امیدوارم از مطالب به روز دنیای زیبای سلول های بنیادی لذت ببرید

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *