اهداء سلول های بنیادی ، زندگی یک پسر مبتلا به تالاسمی را نجات داد

یک پسر دو ساله اهل دهلی که از تالاسمی رنج می برد پس از اینکه Bangalorean سلولهای بنیادی خود را به او اهدا کرد، زندگی دوباره یافت . این اولین مورد گزارش شده در هند است که یک بیمار مبتلا به تالاسمی سلولهای بنیادی خون را از یک اهداکننده غریبه دریافت کرد ه است .
یک سال قبل به Gravit Goel انجام پیوند سلولهای بنیادی خونی پیشنهاد شد . هیچ یک از اعضای خانواده او واجد شرایط اهداکننده بالقوه نبودند . این زمانی است که Sumeet Mahjan یک متخصص نرم افزار از mind-tree، اقدام کرد.
برای Sumeet نقطه تحول در 2011 ایجاد شد زمانیکه تشخیص داده شد که پسر یازده ساله یکی از همکارانش به لوکمیا مبتلاست. Mind-Tree از Datri درخواست کرد، یک NGO که در تلاش است تا برای کمک به افرادی که از اختلالات خونی رنج می برند، به دنبال اهداکنندگان بالقوه در شبکه اهداکنندگان سلولهای بنیادی باشند. Datri یک کارگاه و یک کمپین اطلاع رسانی را در Mind-Tree برای آموزش مزایای اهدای سلول بنیادی در نجات زندگی افراد ، هدایت کرد. پسر فوت کرد، اما کمپین پایدار باعث نام نویسی بسیاری از افراد برای اهدای سلولهای بنیادی خونی شدند.
Sumeet به TOI گفت : “Datri از من پرسید که آیا میتوانم به یک بیمار دوساله سلولهای بنیادی ، اهدا کنم؟ سپس من به عنوان یک اهدا کننده بالقوه انتخاب شدم و بعد از همفکری و مشورت با Datri و پزشک ها، من احساس مسئولیت کردم و با کمک مالی پیش رفتم.”
به مدت پنج روز فاکتورهای رشد به Sumeet تزریق می شد، سپس او یک عمل به روش غیر جراحی نیم روزه انجام داد.
دکتر Dhama.R.Choudhary ، مدیر ، فوق تخصص BLK ، شرح داد : ” Gravit پیوند سلول بنیادی خونی محیطی بی ارتباط در آوریل 2013 انجام داد و حالا تالاسمی او درمان شده و از مشکلات تزریق دائمی خون نجات یافته است . به ازای هر کیلوگرم از وزن بیمار به 5-3 میلیون سلول بنیادی خونی نیاز داریم. بیشتر از 200-150 میلی لیتر از خون مصرف می شود.”
با وجود افراد کمی که در هند برای اهدا نام نویسی کردند، احتمال یافتن اهداکننده ای که از لحاظ ژنتیکی برای یک فرد هندی مناسب باشد ، در سراسر جهان بسیار پایین است . دفتر نام نویسی اهداکننده سلول بنیادی خون Datri در حال تلاش برای ایجاد یک بانک اطلاعاتی گسترده و متنوع از اهداکنندگان بالقوه است که می توانند به هر بیمار ، که در هر نقطه ای از جهان زندگی می کند و برای نجات زندگی خود به سلول بنیادی خون احتیاج دارند ، دسترسی داشته باشند .

 

منبع: http://www.stemcellnews.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *