استفاده از سلول های بنیادی برای نبرد با کرونا

  • استفاده از سلول های بنیادی برای نبرد با COVID-19
    وقتی خبر ویروس کرونا از ووهان چین منتشر شد دکتر Kunlin Jin و یک تیم بین المللی سریعا برای مقابله با این بیماری عجیب به هم پیوستند .
    دکتر Jin با تکیه بر مطالعات ۲۰ ساله ی خود بر روی سلول های بنیادی با این تیم بین المللی برای نجات جان انسان ها همکاری میکند .

وی که بیشتر وقت خود را صرف کار در کنار دانشجویان فارغ التحصیل در درمان سلولهای بنیادی برای مبارزه با سکته های مغزی در انستیتوی سلامت سالمندان HSC میکند ، این بار به همراه همکاران خود از یک راه حل قرن 21 ام برای مقابله با یک بیماری همه گیر استفاده کردند . آنها به جای یافتن داروی ضد ویروسی ، آزمایش کردند که آیا سلولهای بنیادی می توانند برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای دفع پنومونی COVID-19 استفاده شوند یا خیر .
طبق گفته وی یافته های اولیه امیدوار کننده است و تلاش بین المللی آنها برای آزمایش این روش درمانی به عنوان یک مطالعه طولانی مدت با بیماران بیشتر در چین ادامه خواهد داشت ، چرا که این مطالعات نشان داده است که تزریق درون وریدی سلولهای بنیادی مزانشیمی انسان روشی ایمن و کارآمد برای معالجه بیماران مبتلا به COVID-19 است ، به خصوص در بیماران مسن که دارای وضعیت حاد هستند .

کار بی وقفه !
به عنوان بخشی از درمان تجربی ، سلولهای بنیادی به صورت داخل وریدی به جریان خون هفت بیمار در پکن که به شدت بیمار بودند تزریق می شدند. براساس این مطالعه ، به سه بیمار نیز دارونما تزریق شده است .
دکتر جین گفت: افراد آزمایش شده در بیمارستان YouAn پکن بیمار بودند . طبق این بررسی ، آزمایش از 30 ژانویه آغاز شد.
دکتر جین گفت ، این هفت بیمار که سلولهای بنیادی دریافت کرده بودند با موفقیت درمان شدند و طی 14 روز از بیمارستان مرخص شدند. از بیمارانی که دارونما دریافت کرده بودند ، یک نفر درگذشت ، وضعیت یک نفر شدید و نفر سوم نیز دچار سندرم تنفسی حاد (ARDS)شد .
قبل از استفاده از سلولهای بنیادی در ایالات متحده برای مبارزه با ویروس ، باید آزمایشات بالینی در این کشور انجام شود و تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده انجام شود.

یافته های این تیم در مقاله ای با عنوان : “Transplantation of ACE2-Mesenchymal Stem Cells Improves the Outcome of Patients with COVID-19 Pneumonia.” ، منتشر خواهد شد .

از آنجا که عناوین بین المللی در مورد ویروس تکامل می یابد ، تحقیقات و همکاران بالینی بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده ، انگلستان ، کره جنوبی ، چین و روسیه تجارب خود را در این زمینه جمع کردند .
هنگام حمله کروناویروس ، می تواند منجر به طوفان سایتوکاینی ناشی از ویروس شود (اصطلاحی که سیستم ایمنی در بدن چنان تحریک می شود که مایعات پر کننده ریه ها و بافت ها آسیب می بینند )
دکتر David P. Siderovski ، استاد فارماکولوژی و علوم اعصاب در دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم بیوشیمی HSC، گفت : ” به نظر می رسد یکی از دلایل اصلی پنومونی COVID-19 که موجب فوت یک نفر میشود همین طوفان فعالیت سایتوکاین هاست که سعی در مبارزه با ویروس دارد . ”
مطابق با مقاله این ژورنال ، هیچ داروی ویژه یا واکسنی برای درمان بیماران مبتلا به COVID-19 آماده نیست . از این رو یک نیاز بزرگ برآورده نشده برای یک درمان ایمن و موثر برای بیماران آلوده به کویید ۱۹ خصوصا در موارد خاد وجود دارد . علاوه بر این ، یافتن ضد ویروسی برای بیماران مبتلا به COVID-19 یک کار دشوار است
وی افزود : ” هنگامی که HIVدر دهه ۱۹۸۰شایع شد ما تلاش می کردیم تا AZT (آزیدوتیمیدین) بسازیم ، اکنون محققان در تلاشند تا ایده های مختلفی را برای مقابله با این ویروس به وجود آورند و به هر چیزی در این شرایط سخت نیازمندیم ، هرآزمایش و هر چیزی که بتوان از آن برای مقابله با کرونا استفاده کرد. ”
*

درباره‌ی زهرا پهلوانی

زهرا پهلوانی هستم دانشجوی بیوتکنولوژی ، عضو خانوده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد ، امیدوارم از مطالب به روز دنیای زیبای پزشکی بازساختی و سلول های بنیادی لذت ببرید

همچنین ببینید

درمان ماهیچه های آسیب دیده به وسیله سلول های پوستی

سال ها پیش دانشمندان بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) راهی برای تبدیل سلول های پوستی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *