رشد بافت بدن انسان در فضا با سلول های بنیادی

فضانوردان در حال رشد اندامهای جدید در ایستگاه فضایی بین المللی هستند این آزمایش در تلاش است تا با ارسال سلول های بنیادی بزرگسالان انسان به فضا ، بافت انسان را ایجاد کند و به آن اجازه رشد در فضا رشد دهد . در نهایت ، امید است که این سلول های بنیادی تبدیل به استخوان، غضروف و سایر اندام ها شوند.

طبق گفته ی دانشمندان اگر این روند موفقیت آمیز باشد ، می توان از این اکتشافات برای آزمایش و رشد اندام در زمینه پیوند استفاده کرد .

به گفته Cara Thiel ، یکی از دو محقق دانشگاه زوریخ که در حال انجام تحقیقات است ، در این آزمایش از بی وزنی به عنوان ابزار استفاده می شود . نبود جاذبه در ایستگاه فضایی بین المللی سلولهای بنیادی را به سمت رشد سه بعدی پیش میبرد که این نوع بافت بجای ساختارهای تک لایه ای که روی زمین شکل می گیرند ، استفاده خواهد شد.

این آزمایشات توسط فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی با استفاده از “مینی آزمایشگاه سیار” که هفته گذشته با موشک SpaceX ارسال شد ، انجام می شود.

این آزمایش به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت و طی آن دانشمندان نحوه رشد سلولهای بنیادی را بررسی خواهند کرد . در صورت موفقیت ، آنها امیدوارند که از یک آزمایشگاه کوچک به تولیدی بزرگ دست یابند .

از این رو ، با گرفتن سلول از بیماران یا تولید اجسام اندام مانند ، میتوانند ازاین فرآیند برای پیوند و تست داروها استفاده کنند و یا اینکه برای یک بیماری خاص از آن استفاده کرده ودر نتیجه تعداد حیوانات آزمایشگاهی را کاهش دهند . در روی زمین ، بافت ها به صورت تک لایه رشد کرده و بافتی مسطح و دو بعدی ایجاد می کند .رشد اندام در فضا با سلول بنیادی مریم مقصود

اما طبق گفته Oliver Ullrich (مسئول این تحقیق) : ” تحقیقات در فضا و زمین نشان می دهد که سلول ها دارای توانایی رشد نامحدود در ابعاد مختلف هستند و توده های سه بعدی پیچیده تشکیل میدهند . ”

تحقیقات قبلی شامل آزمایش های واقعی و یا شبیه سازی شده هستند که بیشتر با استفاده از سلول های تومور و قرار دادن سلول های بنیادی واقعی انسان در شبیه ساز انجام شده است. وی افزود : ” اما برای مرحله بعدی تحقیق هیچ جایگزینی برای ISS (ایستگاه فضایی بین المللی) وجود ندارد ، زیرا تشکیل بافت سه بعدی نیاز دارد که به مدت چند روز یا حتی چند هفته در فضای ریزگرانش(گرامش بسیار کم) وجود داشته باشد . ”

دانشمندان پس از یک ماه آزمایش ، نمونه ها را درون لوله های آزمایش خاصی باز میگردانند و انتظار موفقیت آمیز بودن این روند در شکل گیری “ارگانوئیدها” – نسخه های کوچکتر و ساده تر اندام – را دارند .

پروفسور Ullrich گفت : ” این لوله های آزمایش از سلول های بنیادی ساخته شده اند و ارگانوئید ها درون ساختارهای بافتی اندام مانند به زمین برمیگردند . ” دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چرا شرایط ایستگاه فضایی بین المللی منجر به مونتاژ ساختارهای پیچیده بافت سه بعدی می شود.

پروفسور Ullrich و دیگر دانشمندان همچنان در حال تحقیق درباره چگونگی تعامل نیروی گرانشی و “ماشینهای مولکولی موجود در سلول” برای ایجاد انواع جدید و متفاوتی از بافت در کره زمین و فضا هستند .

منبع : www.independent.co.uk

درباره‌ی مریم مقصود

مریم مقصود هستم دانشجوی بیوتکنولوژی ، عضو خانوده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد ، امیدوارم از مطالب به روز دنیای زیبای سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی لذت ببرید

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *