ایجاد ضربان سازهای بیولوژیکی نسل بعدی با سلول های بنیادی

عصرجدیدی از ضربان سازهای قلبی که از سلول های بنیادی مشتق شده از چربی استفاده می کند ، پیشگام می شود .

دکتر Bradley McConnell ، استاد فارماکولوژی دانشگاه Houston ، با استفاده از سلول های بنیادی موجود در چربی با تبدیل آن ها به سلول های قلبی و برنامه ریزی مجدد آن هایی که به عنوان سلول های ضربان ساز بیولوژیکی عمل می کنند ، به توسعه ضربان سازهای جدید قلب کمک می کند.
سلول جدید ضربان ساز بیولوژیک ، به عنوان یک روش جایگزین برای اختلالات سیستم هدایتی ، ترمیم قلب بعد از سکته قلبی و محدودیت های ضربان سازهای الکترونیکی ، مفید خواهد بود .این کار در مجله سلولی مولکولی قلب و عروق منتشر شده است.

حفظ ضربان قلب ها
دکتر McConnell اذعان کرد : ” ما در حال برنامه ریزی مجدد سلول پیش ساز قلب هستیم و آن را هدایت می کنیم تا به سلول هدایتی قلب تبدیل شود و جریان الکتریکی را ایجاد کند . ”
همکاران دکتر McConnell، Robert J.Schwartz،HughRoy و Lillian Cranz Cullen، اساتید برجسته زیست شناسی و بیوشیمی ، باتوجه به سابقه کاری خود در این زمینه ، تبدیل سلول های بنیادی مزانشیمی چربی به سلول های مادر زادی قلبی را گزارش داده اند .
اکنون همان سلول های پیش ساز قلب در حال برنامه ریزی برای نگه داشتن ضربان قلب به عنوان یک گره سینواتریال (SAN) ، بخشی از سیستم هدایت الکتریکی قلب (CCS) ، هستند.
SAN، ضربان ساز اصلی قلب،مسئول تولید نیروی الکتریکی یا ضربان است. این سلول ها در این ناحیه محدود شده اند ، یک ساختار کوچک متشکل از فقط چند هزار سلول تخصصی ضربان ساز.همچنین نارسایی SAN یا انسداد در هر نقطه از CCS باعث آریتمی می شود.

ضربان سازها

سالانه بیش از ۶۰۰۰۰۰ دستگاه ضربان ساز الکترونیکی برای کمک به کنترل ضربان غیرطبیعی قلب در بیماران کاشته می شود.
دستگاه مکانیکی کوچک در قفسه سینه یا شکم قرار می گیرد و از پالس های الکتریکی استفاده می کند تا قلب را به ضربان طبیعی برساند.علاوه بر اینکه دستگاه باید به طور مرتب توسط پزشک معاینه شود، با گذشت زمان دستگاه می تواند درست کار کردن را متوقف کند.
طبق گفته دکتر McConnell : ” باتری ها از بین می روند . فقط کافی است به تلفن هوشمند خود نگاه کنید‌! ”
این ضربان ساز بیولوژیکی قادر به سازگاری بهتر با بدن است و نیازی به حفظ آن توسط پزشک نیست زیرا یک شئ خارجی نیست و می تواند با بدن رشد کند و نسبت به آنچه بدن انجام می دهد ، بسیار سازگار و پاسخگو ست.

برای تبدیل سلول های مولد قلبی، سلول ها را با یک کوکتل منحصر به فرد از سه فاکتور رونویسی و پروتئین غشای پلاسمایی تغذیه کرد تا سلول های قلب را در شرایط آزمایشگاهی مجددا برنامه ریزی کند.
در این مطالعه ما مشاهده کردیم که فاکتور های

(SHOX2, HCN2, and TBX5 (SHT5 ،فاکتور های رونویسی و پروتئین کانال سلول ها را در سلول های شبیه ساز ضربان ساز، دوباره برنامه ریزی کردند.
وی افزود :” این ترکیب ، توسعه روش های درمانی مبتنی بر سلول را ، برای بیماری های مختلف مرتبط با هدایت قلبی، تسهیل خواهد کرد‌.”

 

منبع: www.healtheuropa.eu

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *