رژیم غذایی پرچرب چگونه باعث سرطان روده بزرگ می شود؟

طبق یک مطالعه در دانشگاهRutgers ،دو ژن سلول های بنیادی روده که به نظر می‌رسد چربی رژیم غذایی رامیسوزانند ، ممکن است درسرطان روده بزرگ نقش داشته باشند.
این مطالعه،که درGastroenterologyمنتشر شد ، رتباط بین نحوه مصرف چربی سلول‌ها و چگونگی تنظیم ژن عملکرد سلول های بنیادی در روده موش را نشان می دهد .
دکتر Michel Verzi ، نویسنده ارشد این مقاله ، گفت : ” این مهم است ، زیرا دانشمندان نشان داده اند که وقتی چربی رژیم غذایی به مقدار زیادی در روده وجود داشته باشد ، تعداد سلول‌های بنیادی افزایش می یابد و موجب افزایش حساسیت به سرطان روده بزرگ می شود . افراد به طور طبیعی روزانه میلیون‌ها سلول روده را از دست می دهند ، درست همانند سلول‌های پوستی . سلول های بنیادی روده برای جایگزینی سلول های از دست رفته به صورت مداوم تکثیر میشوند و عملکرد شلولی را تحریک میکنند ، اما عملکرد سلول های بنیادی تغیر یافته می‌تواند منجر به سرطان روده بزرگ شود . ”
سرطان کولورکتال (روده بزرگ) سومین سرطان شایع در زنان و مردان درایالات متحده می باشد . طبق تخمین جامعه سرطان آمریکا ، درسال جاری میلادی حدود101420از آمریکاییان مبتلا به سرطان روده بزرگ تشخیص داده شدند .
طبق مطالعات اخیر بر روی حیوانات نشان داده شده است که سلول‌های بنیادی روده با رژیم غذایی پرچرب افزایش می‌یابند ، که این مسئله به طور بالقوه خطر بالای سرطان را توسط چنین رژیم هایی بیان میکند .
تیم Rutgers اخیرا فهمیدند که دو ژن(HNF4A and HNF4G) با هم همکاری میکنند تا عملکرد مناسب پوشش روده را بهبود بخشند . آن‌ها در مطالعه جدید دریافتند که موش ها هنگام غیر فعال کردن این ژن ها سلول های بنیادی روده را از دست می دهند و این موضوع اهمیت این دو ژن را تایید می کند ، دانشمندان Rutgers معتقدند که این ژن ها انرژی لازم سلول‌های بنیادی در سوزاندن چربی را فراهم می کنند .
دکتر Verzi اذعان کرد : ” محققان در ادامه بررسی می کنند که آیا این دو ژن تعداد سلول هاب بنیادی و خطر ابتلا به سرطان را در طی رژیم غذایی پرچرب تغییر می‌دهند یا خیر ؟ ”
تصویر سلول‌های بنیادی روده (سبز) و اسیدهای چرب(قرمز) موجود در روده را نشان می دهد . سلول های بنیادی روده می توانند خود را از بین ببرند و گردش کامل سلول های روده را هر سه تا پنج روز انجام دهند . اسیدهای چرب منبع مهمی از مواد مغذی برای تجدید سلول های بنیادی روده هستند .
عکس از Lei Chen.

https://www.stemcellsportal.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *