درمان موفقیت آمیز سرطان خون

محققان دانشگاه فلوریدا دریافتند ، یک رژیم درمانی جدید می تواند به بیماران مبتلا به سرطان خون کمک کند تا مدت طولانی تری بدون بیماری زندگی کنند‌ .

دوزهای کم دارویی به نام Lenalidomide می تواند به جلوگیری از بازگشت مالتیپل میلوما، پس از پیوند مغز استخوان کمک کند . بیمارانی که این دارو را برای حفظ سلامتی مصرف کرده اند ، طولانی تر از افرادی که دارو مصرف نکرده اند ، عمر می کردند .

 

دکتر Jan S.Moreb ، مدیر کلینیک بیماری های بدخیم خون ، در بخش هماتولوژی/انکولوژی ، دانشکده پزشکی UF و یکی از اعضای مرکز سرطان Shands UF بیان کرد : ” در انتخاب روش های درمانی ، ما به چند مورد توجه می کنیم . یکی کیفیت زندگی و دیگری اینکه آیا این عمل بهبودی را طولانی تر می کند یا نه ؟؟ و نکته آخر اینکه ، آیا بیماران با استفاده ازاین دارو طول عمر بیشتری دارند یا خیر ؟؟ ”

این یافته ها در ژورنال پزشکی New England منتشر شده است . دو آزمایش بین المللی دیگر در همین شماره از مجله ، استفاده از Lenalidomide را برای زیاد کردن مدت زمان بهبودی سرطان ، پشتیبانی می کند .Multiple myeloma زمانی اتفاق میفتد که تولید بیش از حد سلول های خونی منجر به تومور های مغز استخوان شود . افراد 67 سال به بالا بیشتر از دیگر گروه ها در معرض خطر قرار داشته و مردان بیشتر از زنان در معرض ابتلا به این بیماری هستند .

این دارو اثرات منفی نیز داشته است ، یعنی احتمال ابتلا به سایر انواع سرطان مانند سرطان پستان و لوسمی را افزایش میدهد . هجده بیماری که این دارو را مصرف کرده بودند ، در مقایسه با 6 نفری ک مصرف نکرده بودند ، بیشتر در معرض سرطان قرار داشتند .

با این وجود میزان بقا و عدم پیشرفت بیماری در بین بیمارانی که دارو مصرف کرده بودند بیشتر بود.

دکتر Philip McCarthy نویسنده اصلی این تحقیق،استاد انکولوژی ، با توجه به ترجیح افزایش بقاء بیماران بیان کرد : ” من می گویم که ارزش آن را دارد‌ . بدیهی است که بیماران باید در مورد این موضوع با پزشکان خود صحبت کنند ، اما ما فکر میکنیم که ریسک آن در مقابل سودش می ارزد . ”

محققان اذعان کردند ، باید لیستی از معیارهایی که باعث می شود بیماران به خوبی معالجه شوند تهیه کرد ، و باید مطالعات بیشتری انجام گیرد تا بدانیم که آیا همه بیماران به همان اندازه سود می کنند یا اینکه بیماران مختلف نیاز به راهکارهای مختلف درمانی دارند‌ .

دکتر Lonial گفت: ” هدف فعلی این است که تعریف کنیم کدام بیماران بیشترین مزیت را کسب میکنند و کدام یک نیاز به روش های شدید یا خفیف تری دارند .‌ ”

 

منبع: www.stem-cell-news.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *