هدف قرار دادن سلول های تولیدکننده تومور در سرطان کبد

سرطان کبد دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است . شایع ترین نوع سرطان کبد در بزرگسالان به عنوان کارسینومای کبدی(Hepatocellular Carcinoma=HCC) شناخته شده است و هرسال باعث مرگ تقریبا 780000 نفر می شود.

حتی با وجود درمان های پیشرفته جراحی و پیوند، میزان بقای پنج ساله برای بیماران مبتلا به HCC به دلیل عود مکرر بیماری ضعیف است.

محققان دانشگاه بین المللی سنگاپور(National University of Singapore=NUS) طبق مطالعاتی نشان داده اند که یک روش بالقوه برای درمان سرطان های کبدی درحال پیشرفت مثلHCC وجود دارد. به رهبری Edward Chow ، پژوهشگر اصلی موسسه علوم سرطان (Cancer Science Institute=CSI) در NUS و Toh Tan Boon ، سرپرست یک تیم از دانشمندان NUS ، نشان دادند نوعی از داروهای ریز مولکول که مسیر سیگنالی JAK/STAT را هدف قرار می دهند، می توانند برای مقابله با بیماری استفاده شوند.

هدف قرار دادن مکانیزم های مولکولی که در برابر محرک های شیمیایی مقاومت دارند، موفقیتی را در آزمایشات بالینی سایر بیماری ها نشان داده اند. بنابراین بعضی از رویکردهای هدفمند می تواند به عنوان درمان های کمکی برای بهبود نتایج بالینی بیمارانHCC، مفید باشد ، که نتایج آنها در ژورنال کبدی انتشار یافته است.

مسیر سیگنالیJAK/STAT  مجموعه ای مهم از پروتئین هاست که دامنه گسترده ای از عملکردهای بیولوژیکی شامل واکنش های ایمنی و تحولات سلولی را کنترل می کند. این مسیر معمولا با نشانه های خارج سلولی برای روشن کردن مجموعه خاصی از ژن هایی که به سلولها کمک می کنند تا به درستی توسعه یابند یا اجازه دهند سیستم ایمنی بدن بتواند با عفونت ها مقالبه کند، واکنش می دهند. همینطور، اگر مسیر سیگنالی JAK/STAT به هر دلیلی دچار مشکل شود، می تواند باعث شکل گیری تومور شود.

در مطالعاتشان، تیم NUS مسیرJAK/STAT را برای مهار فعالیتش جهت شکل گیری تومور، هدف قرار دادند . آن ها نشان دادند که زیرمجموعه ای از سلولهای بنیادی سرطانی که نسبت به نوعی از داروهای مولکولی کوچک حساس اند، مسیر JAK/STAT را مهار می کنند . این سلولهای بنیادی که قابلیت خودنوزایی دارند ، مسئول ایجاد سلولهای سرطانی تومور هستند .

دکتر Boon اهمیت این یافته ها را بیان کردند : ” ما امروزه به طور بالقوه می توانیم از ترکیبات مولکولی کوچک جهت هدف قرار دادن جمعیت های خاص و کوچکی از این سلولهای بنیادی سرطانی که اغلب دلیل عود سرطان هستند ، استفاده کنیم . ”

محققان توانستند سلولهای سرطانی ایجاد کننده تومور را که اغلب باعث مقاومت درمانی هستند و منجر به عود سرطان می شوند ، را جدا کنند . آنها متوجه شدند که یک مسیر مهم سرطان که به مسیر سیگنالی JAK/STAT معروف است ، در جمعیت سلولهای بنیادی سرطانی غنی هستند .

در این مطالعه مهارکننده های JAK/STAT که سلولهای بنیادی سرطانی را هدف قرار می دهند ، توانستند پیشرفت سرطان را در مدل های بالینی سرطان کبد کاهش دهند . تیم NUS متوجه شدند که توانایی تشکیل تومور بعد از درمان با دارو 50 درصد کاهش یافت .

لیم جین ، دانشجوی دکتری در CSI و نویسنده اول این مقاله ، گفت : ” این مطالعه یک استراتژی جدید  در درمان بیماران مبتلا به سرطان کبد که تومورهای آن فعالیت ناچیز مسیرهای مهم سلولی را نشان می دهند ، میباشد . مسدود کردن فعالیت یک مسیر جایگزین با داروهای مولکولی کوچک می تواند به طور چشم گیری سرطان را ریشه کن کند و از عود آن جلوگیری نماید . ”

این یافته ها حمایت بیشتری را در مورد اهمیت درمانهای مبنی بر JAK/STAT  با هدف قرار دادن سلولهای بنیادی سرطانی برای نتایج درمانی موثر علیه سرطان کبد نشان می دهند .

دکتر Chow گفت : ” قدم بعدی اعتبار بخشیدن به این مفهوم در مجموعه کلینیکی ما که مربوط به تومور حاصل از ارگانوئیدها و xenograftهای نمونه برداری شده از بیمار است . ”

مهارکننده هایJAK/STAT امروزه در آزمایشات بالینی برای درمان سرطان های قوی دیگر در حال آزمایش اند .

سلولهای بنیادی سرطانی (کبد) به عنوان تومورهایی که به مهار کننده های مولکولهای کوچک JAK / STAT حساس هستند ، رشد میکنند.

منبع:http://www.stemcellsportal.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *