درک چگونگی پیشرفت بیماری هانتینگتون به وسیله سلول های بنیادی

بیماری هانتینگتون (HD) یک بیماری ارثی کشنده است که برای آن هیچ درمانی وجود ندارد. یک مطالعه جدید در مرکز پزشکی Cedars-Sinai، لس آنجلس ، با استفاده از سلولهای بنیادی پرتوان ، درک چگونگی پیشرفت بیماری را بهبود می بخشد و ممکن است در هموار کردن راه شناسایی روش های درمانی آینده کمک کند. این نتایج در مجله بیماری هانتینگتون منتشر شده است .بیماری هانتینگتون دراثر گسترش سه گانه تکراری “CAG” در ژن (huntingtin (HTT ایجاد می شود ، که منجر به ایجاد پروتئینی با توالی پلیگلوتامین غیر طبیعی طولانی می شود. افرادی که بین ۳۶ تا ۴۰تکرار CAG دارند ، به هانتینگتون خفیف تری دچار شده و شروع دیرتر و پیشرفت آهسته تری دارند . HD از قبل به عنوان یک اختلال از بین برنده عصب بزرگسالان در نظر گرفته می شود ، اما تعداد کمی از بیماران بیش از ۶۰ تکرار CAG را تحمل می کنند ، که با شروع جوانی فرم حاد این بیماری ایجاد می شود. مطالعه حاضر با هدف بررسی جنبه های بالقوه گسترش عصبی این بیماری طراحی شده است.

محققان از سلولهای بنیادی پرتوان القایی (iPSC) از پنج خط سلولی تولید شده از HD نوجوانان و پنج گروه کنترل برای مدلسازی ناحیه مغز که بیشترین قسمت آن تحت تأثیر HD قرار می گیرد ، استفاده کردند .

محقق ارشد ،Virginia B.Mattis  ، PhD، با عضو هیئت مدیره مؤسسه پزشکی احیا کننده پزشکی و گروه علوم زیست پزشکی ، مرکز پزشکی Cedars-Sinai لس آنجلس ، هنگامی که این مطالعه انجام شد ، توضیح داد : ” قبل از کشف سلولهای بنیادی جنینی ، فقط بافتهای مغزی انسان پس از مرگ در دسترس ما بودند تا بتوانیم مطالعه کنیم که  تحقیقات مربوط به پاتوفیزیولوژی رشد بیماری را محدود می کرد. حال با استفاده از iPSC ، سلولهای سوماتیک مجدد در حالت جنینی قرار می گیرند ، بدین معنی است که می توان روی منشاء HD در بافتهای مغزی انسان متمرکز شد . ”

محققان با استفاده از ایمونوسیتوشیمی و کمی سازی استریولوژیکی ، تمایز iPSC های انسان را به سمت سرنوشت و خصوصیات جسم مخطط مورد مطالعه قرار دادند. یک تأخیر مشخص در رشد و شروع جوانی HD iPSC وجود دارد که با افزایش درصد سلولهای پیش ساز عصبی بیان کننده نستین در ۴۲ روز تمایز وجود دارد . نستین یک مارکر پیش ساز عصبی است که در تمام طول گسترش سیستم عصبی مرکزی بیان می شود . وارونگی جزئی از این فنوتیپ با استفاده از مولکولهای کوچک یا الیگونوکلئوتیدهای بی حس نشان داده شد .

دکتر ماتیس گفت: ” این مطالعه شواهدی را برای پشتیبانی از فرضیه فنوتیپ تاخیری شروع گسترش در جسم مخطط بیمار نوجوان مبتلا به HD فراهم می آورد.” “پس از تمایز به جسم مخطط در کشت  HD نوجوانان درصد بالاتری از سلول نسبت به نستین مثبت بودند. حذفHTT در طول دوره تمایز می تواند فنوتیپ را معکوس کند.

توقف مسیر (canonical notch (DAPT فنوتیپ مربوط به نستین را تغییر می دهد. مدل سازی فرصتی ایده آل برای مطالعه ابتدای بیماری و پیشرفت آن است و می تواند بینشی برای درک جنبه های رشد HD نوجوانان فراهم کند. درک بهتر ریشه های بیماری می تواند در هدف گیری مسیرهای مداخله درمانی در آینده کمک کند.”
HD یک بیماری عصبی ژنتیکی کشنده کشنده است که با آتروفی مناطق خاصی از مغز مشخص می شود. (آتروفی به هدر رفتن جزئی یا کامل از بین برن بخشی از بدن گویند) این امر باعث تجزیه تدریجی سلولهای عصبی در مغز می شود . بیماران هانتینگتون تغییرات رفتاری و حرکات کنترل نشده ای را تجربه می کنند . علائم آن شامل تغییرات شخصیتی ، نوسانات خلقی و افسردگی ، فراموشی و قضاوت مختل شده و راه رفتن ناپایدار و حرکات غیر ارادی است . (Chorea: یک اختلال عصبی که با حرکات ناخواسته لرزان و بخصوص روی شانه هاو صورت و… تاثیر می گذارد)هر کودک هانتینگنون از والدین ۵۰٪ احتمال ارث بردن ژن را دارد. بیماران معمولاً ۱۰-۲۰ سال پس از تشخیص زنده می مانند.

منبع: https:/eurekalert.org

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *