تغییری اساسی برای میلین سازی در سلول‌های بنیادی عصبی

Franser j Sim،PhD،دستیار پروفسور و نویسنده ارشد مقاله می گوید : ” اکنون که SOX10 را به عنوان آغاز‌گر میلین سازی شناخته ایم ، می توانیم روی ایجاد یک ویروس یا داروی برای القای آن دربیماران مبتلابه MS کارکنیم . ”
فاکتور‌های رونویسی ، پروتئین‌ها یا مولکول‌هایی هستند که به DNAمتصل می شوند و روشن یا خاموش شدن ژن‌ها را تنظیم می کنند .

دکتر Sim در رابطه با درمان MS با سلول های بنیادی توضیح میدهد : ” اگر بتوانیم دارویی تولید کنیم که SOX10را روشن کند این دارو می تواند از نظر درمانی حائز اهمیت باشد.”
هدف قراردادن SOX10 ، امید به درمان پایدارMS با سلول های بنیادی است.
مدت‌هاست که به نظر می‌رسد با وجود داشتن پتانسیل چشمگیر سلول های بنیادی در درمان MS ، به دلیل زمانی که برای تولید سلول های الیگودندروسیت لازم می باشد ،غیرعملی بوده است.
همچنین وی افزود : “امروزه تولید سلول های کافی برای درمان یک بیمار مبتلا به MS می تواند یک سال طول بکشد.”

این پروسه طولانی شامل تولید سلول های بنیادی پرتوان از پوست یا سلول‌های خونی وسپس تولیدسلول‌های پیش ساز عصبی است که از تمایز پروژنیتور الیگودندروسیت ها به وجود می آیند.
اگرچه سلول های پروژنیتور عصبی نیز می توانند میلین تولید کنند اما این کار را به طور ضعیفی انجام می دهند و ممکن است منجر به ایجاد نتایج نامطلوب در بیماران شوند .

Sim بیان کرد : ” در حالت ایده آل ، ما دوست داریم مستقیما به پروژنیتور الیگو دندروسیت ها برسیم . نتایج جدید قدمی است برای رسیدن به هدف کلی که بتوانیم سلول‌های پوستی یا سلول‌های خونی یک بیمار را گرفته و از آن‌ها پروژنیتور الیگودندروسیت ایجاد کنیم ، که فقط SOX10 این تغییر را ایجاد می کند. ”
محققانUBبا استفاده ازسلول های بنیادی جنینی(نه بند ناف) درباره فاکتورهای رونویسی که در سلول‌های پروژنیتور الیگودندروسیت روشن می شوند ، اما در سلول‌های پیش ساز عصبی وجود ندارد تحقیق کردند .
آن‌ها می پرسند : ” آیا ما می‌توانیم از یکی از این فاکتورهای رونویسی برای تبدیل پروژنیتور عصبی به یک سلول پروژنیتور الیگودندروسیت استفاده کنیم ؟”

برای یافتن این موضوع ، تیم تحقیقاتی به بررسی خصوصیاتی مانند بیان mRNA ،پروتئین و بیان ژن کامل به خوبی پژوهش‌های عملکردی پرداختند .
دکتر Simمی گوید : “در مجموع ما آن ها را محدود به 10 فاکتور رونویسی کردیم که به طور انحصاری توسط سلول های اجدادی الیگودندروسیت ساخته می شود. از این میان فقط SOX10قادر به تغییر پروژنیتور عصبی به پروژنیتور الیگودندروسیت بود.”
(احتمال ابتلا به MSدر مرحله اولیه)

http://www.stem-cells-news.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *