سلول های بنیادی ممکن است در درمان شریان های آسیب دیده کارایی داشته باشند

دریک مطالعه جدید ، دانشمندان برای اولین بارنشان دادند که سلول های بنیادی جنینی بابون میتوانند برنامه ریزی شوند تا شریان های آسیب دیده رابه طور کامل بازسازی کنند .
این تحقیقات نشان می دهد درمان سلول های بنیادی برای بازسازی بافت یا اندام انسانی آسیب دیده ازجهت سن یا بیماری وعده داده شده است .
ما در ابتدا سلول های بنیادی رادر ظرف های کوچک کشت میکروب ، تحت شرایط ویژه پرورش دادیم . جهت مشتق کردن آن ها به سلول هایی که پیش ماده رگ های خونی هستند و ما مشاهده کردیم که می توانیم آن ها رابه اشکال لوله ای شکل وساختار شاخه ای در بیاوریم . درست شبیه به رگ های خونی john VandeBergافشر ارشد علمی موسسه تحقیقات پزشکی تگزاس می گوید : ” این یافته بهVandeBergو تیمش ، ازجهت انجام آزمایش های پیچیده برای پیداکردن اینکه آیا این سلول هادرواقع می توانند شریان های آسیب دیده را درمان کنند یا نه اطمینان داد ؛ سلول های بنیادی جنینی انسان اولین سلول های جداشده و رشد داده شده درسال ۱۹۹۸بودند . ”
دانشمندان فهمیدند که سلول های مشتق شده از سلول های بنیادی جنینی در حقیقت می توانند سرخرگ های آسیب دیده بابون را ترمیم کنند و امیدوار کننده است عوامل محرک برای درمان عروق آسیب دیده ی مردم هستند .
برطبق گفته نویسندگان محققان سلول هایی را که به درون یک بخش از شریان ردیف شده اند کامل احذف می کنند و سپس سلول هایی را که ازسلول های بنیادی جنینی درون شریان استخراج شده است قرار دادند . آنها سپس هر دو بخش انتهایی شریانی را به لوله های پلاستیکی داخل یک دستگاه به نام bioreactorمتصل می کنند که برای رشد سلول ها و بافت ها طراحی شده است .

سپس دانشمندان مایع(سیال) را از طریق شریان تحت فشار قرار می دهند به طوری که خون از آن جریان یابد . خارج از شریان در مایع دیگر شست و شو داده می شود تا سلول های موجود در آن حفظ شود .
سه روز بعد ، ساختار پیچیده ی بخش داخلی شروع به بازسازی نمود و در مدت ۱۴روز داخل شریان به طور کامل به حالت طبیعی پیچیده بازگشت . آن از یک لوله ی غیر کاربردی به یک شریان کاملا کاربردی پیچیده رفت .
فقط فکر می کنم که این نوع درمان برای بیمارانی که یک حمله قلبی را در اثر یک رگ کرونر آسیب دیده تجربه کرده اند و این پتانسیل واقعی پزشکی احیا کننده ی سلول های بنیادی است یعنی درمان با سلول های بنیادی سبب تخریب یا آسیب بافت یا دستگاه می شود .
VandeBergمی گوید : ” برای نشان دادن اینکه شریان در غیاب سلول های بنیادی نمی تواند خود را ترمیم کند ، محققان یک قطعه شریانی کنترل شده را درحالی ک سلول ها از سطح داخلی آن جدا شده بودند برداشتند اما آنها را با سلول های بنیادی پرورش(کشت) نداد . هیچ بهبودی رخ نداد .
لکه ها برای پروتئین ها که نشان دهنده ی ویژگی های عملکردی هستند نشان می دهد که شریان های بهبود یافته عملکردی کاملا طبیعی دارند و می توانند هر کاری را که یک رگ طبیعی در یک فرد سالم انجام می دهد انجام دهند .
این مدرکی است که ما می توانیم سلول های بنیادی را برای درمان بیشترین آسیب های شریانی به کار بگیریم .
این مطالعه در نشریه ی داروهای سلولی و مولکولی منتشر شده است .

http//:www.stem-cells-news.com

همچنین ببینید

سلول های بنیادی می توانند به زنان نابارور کمک کنند

محققان معتقدند که می توانند در زنان نابارور تخمک های جدید تولید کنند حتی اگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *