کشف راهی برای افزایش سلول های بنیادی روده ای.

سلول هایی که در دیواره روده ردیف شده اند ، هر چند روز یک بار عوض می شوند . سرعت بالای جابجایی بر جمعیت سلول های بنیادی روده متکی است .محققان در MITو دانشگاه زیست شناسی توکیو در حال حاضر کشف کرده اند که پیری عوارض جانبی ای روی سلول های بنیادی روده ای دارد و ممکن است موجب افزایش حساسیت به اختلالات دستگاه گوارش شود .
همچنین ، محققان نشان دادند که می توانند این اثر را در موش های مسن بوسیله ی ترکیباتی که به افزایش جمعیت سلول های بنیادی روده ای کمک می کنند بازگردانند . یافته ها نشان می دهند که این ترکیب که به نظر می رسد برای تحریک مسیر شامل پروتئين طول عمر به نام sirtuinsمشهوراست ، می تواند به محافظت از آسیب های مرتبط با سن کمک کند .
پروفسور Leonard Guarente زیست شناس در MIT گفت : ” یکی از مسائل همراه با پیری ناکارامدی عضو است ؛ همراه با نقص در فعالیت سلول های بنیادی در تکثیر یافتن و ذخیره شدن دوباره در عضو . بنابراین به طور بالقوه بسیار مفید است که به عقب برگردد یا دوباره معکوس شود .”
دکترGuarenteوToshimasa YamuachiTپروفسوردانشگاه توکیو،نویسندگان ارشداین مطالعه هستندکه به طورآنلاین درAging Cellدر28مارس منتشرشده است . نویسنده ی اصلی این مقاله دکترMasaki LuarashiT,، postdocسابق در MIT ، کسی که اکنون در دانشگاه توکیو است ، میباشد .
آزمایشگاه دکترGuarenteمطالعه ی طولانی بر روی ارتباط این سالخوردگی وsirtuinsداشته است ، یک دسته از پروتئین های یافت شده از همه ی حیوانات sirtuinsکه نشان داده بود اثر محافظت کننده و ضد پیری دارد ، همچنین می تواند به وسیله محدودیت کالری مانند محرک عمل کند .
در مقاله ای که درسال 2016منتشر شد ،دکترGuarenteوLgarashiفهمیدند که در موش ها ، رژیم های کم کالری،sirtuinsرا در سلول های بنیادی روده فعال می کنند و به تکثیر سلول ها کمک می کنند . آن ها تصمیم گرفتند بررسی کنند که آیا پیری موجب کاهش جمعیت سلول های بنیادی می شود و یا اینکه این کاهش رامی توان برگرداند یا نه؟
با مقایسه ی موش های جوان (سن 3تا5ماهه) و موش های مسن (سن2ساله) محققان فهمیدند که جمعیت سلول های بنیادی روده ای با افزایش سن کاهش پیدامی کند . علاوه بر این ، هنگامی که این سلول های بنیادی از موش ها حذف می شوند و در محیط کشت رشد داده می شوند ، کمتر قادر به تولید آرگانوِیید روده ای هستند که در مقایسه با سلول های بنیادی موش های جوان ساختار روده را تقلید می کنند . محققان هم چنین فهمیدند sirtuinsموجود در سلول های بنیادی موش های پیر کاهش یافته است .
یک بار که اثرات پیری ایجاد شد ، محققان می خواستند ببینند که آیا می توانند این اثرات را با استفاده از ترکیبی به اسم نیکوتین آمیدریبوباید(NR) ایجادکنند یا خیر ؟ این ترکیب پیش ماده ی NADاست ، یک کوآنزیم کهsirtuins SIRT1را فعال می کند .
آن ها فهمیدند بعد از 6هفته نوشیدن آب دارای NR، تعداد سلول های بنیادی روده ای موش های پیر عادی بودند و این سلول ها درست مانند سلول های بنیادی موش های جوان می توانستند آرگانویید تولید کنند .
برای تعیین اینکه آیا این سلول ها واقعا دارای مزایای سلامتی هستند ، محققان به موش های مسن NR ، که به طور معمول کولیت ها را ایجاد می کند ، دادند .آن ها فهمیدند که NRموش ها را از تورم و آسیب بافتی که معمولا با این ترکیب در حیوانات پیر اتفاق می افتد محافظت می کنند .
دکترGuarenteمی گوید : ” این امر یک پیامد واقعی برای سلامتی است زیرا داشتن سلول های بنیادی بیشتر خوب است اما ممکن است در دنیای واقعی معادل چنین پیامی نباشد . ”
همچنین دانستن اینکه اگر مکمل هایNRباشند ، روده ها در برابر تنش مقاوم هستند ،بسیار جالب است . دکترGuarente افزود : ” که NRاحتمالا از طریق مسیری که این آزمایشگاه پیش از آن شناسایی کرده است عمل می کند که در آن افزایشNADKI نه تنها SIRT1بلکه ژن دیگری رابه نامmTORC1 فعال می کند که باعث تحریک سنتز پروتئین در سلول ها می شود و به آن ها کمک می کند تا تکثیر یابند . ”
وی افزود : ” تجدید NADدر موش های پیر ، مانند رانندگی در مسیر رشد است که به وسیله SIRT1و TORکار میکند و نقصی که باپیری رخ داده است کاهش می یابد . همچنین یافته ها نشان می دهند که NADممکن است اثری بر ضد بیماری های روده داشته باشد ؛مانندکولیت ها .”
همکارانش اخیرا فهمیده اند که پیش رونده هایNADهمچنین می توانند رشد عروق خونی و عضلات را تحریک کنند و استقامت را در موش های سالم افزایش دهند . در 2016مطالعه ای از محققان درSwitzerlandمشخص شدکه تقویت NADمی تواند به افزایش جمعیت سلول های بنیادی عضلانی در موش های سالم کمک کند .

https://etemcellsportal.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *