ساخت خونی غلیظ تر از آب

سلول های خونی توانایی های گوناگونی همانند رساندن اکسیژن به بافت ها ، مبارزه با عفونت ها و ایجاد لخته روی زخم ها را دارند . افزایش و کاهش تعداد سلول های خونی از طریق مکانیسم های دقیقی کنترل می شود ، اما چگونگی عملکرد این مکانیسم ها هنوز روشن نشده است .

یک تیم با هدایت محققان دانشگاه Osaka برای حل این موضوع راهکاری یافتند .  مولکولی به نام Ragnase-1  کلید هدایت بازسازی و تمایز سلول های بنیادی خونی و سلول های اجدادی HSPs -که همه سلول های خونی از آن  منشا می گیرند- می باشد . آن ها به این موضوع پی بردند که چگونگی اختلال عملکرد مولکول Ragnase-1  سبب اختلال در فرایند تولید گلبول های خونی می شود و سرانجام  می تواند منجر به اثرات نامطلوب همچون ایجاد توده ای از سلول های اولیه خونی شود .

در پژوهش جدیدی که به تازگی توسط Nature Communications گزارش شده است تیم تحقیقاتی ابتدا به منطور تجزیه و تحلیل اطلاعات از کامپیوتر استفاده کردند ـ این پژوهش بر مبنای شناسایی ژن هایی است که در سلول های بزرگسالان و جنینی HSPs  به صورت متفاوت بیان می شود . پژوهشگران با توجه به نقش مولکول Ragnase-1 در تمایز سایر انواع  سلول های بنیادی آن را برای پژوهش های بعد انتخاب کردند . این پژوهش ها شامل آزمایش هایی با حدف یک یا دو نسخه از ژن Ragnase-1  در موش هاست سپس سلول های بنیادی تمایز یافته نسبت به سایر سلول های خونی و سلامت کلی موش ها را مورد ارزیابی قرار می دهند .

دکتر Nobuyuki Takakura می گوید : ” کشف ما نشان می دهد که حذف دو یا حتی یک نسخه از ژن Ragnase-1 موجب عملکرد غیر عادی در بازسازی و تمایز سلول های HSPCs از مغز استخوان می شود . حذف نسخه Ragnase-1 باعث آسیب جدی به موش ها و سبب نقص جسمانی همانند کم شدن وزن و بزرگ شدن طحال شده است که در انتها این آزمایش سبب مرگ موش ها شد . ”

تیم پس از مشاهده مکانیسم هایی که به کمک Ragnase-1  آسان تر انجام می شوند ، در یافتند کار کرد منظم این مولکول با هدف قرار دادن mRNAهای Gata2 و Tal1  پس از رونویسی نقش مهمی در کنترل سلول های بنیادی خونی دارد .

دکتر Hiroyasu Kidoya گفت : ” کشف ما نشان می دهد نوع فعالیت Ragnase-1  وابسته به نیاز بدن است . این فعالیت تعیین می کند سلول های بنیادی خاموش مانده یا با تقسیم شروع به بازسازی سلول های بنیادی و تولید سلول های تمایز یافته کنند . ”

یافته های این تیم نشان دهنده  نقش اساسی Ragnase-1 در بازسازی و ایجاد تمایز در سلول های HSPCs  و عامل مهمی در به سرانجام رساندن راه های جدید درمانی برای درمان بیماری هایی مثل لوسمی است .

تنظیم  به واسطه Regnase-1 در بازسازی HSPC ها را از طریق مدل سازی  ثبات Gata2 و Tal1 mRNA. تصویر در دانشگاه Osaka  تهیه شده است .

http://stemcellsportal.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *