امکان کارایی سلول های بنیادی دردرمان شریان های آسیب دیده.

در یک مطالعه جدید ، دانشمندان برای اولین بار نشان دادند که سلول های بنیادی جنینی بابون میتوانند برنامه ریزی شوند تا شریان های آسیب دیده را به طور کامل ترمیم کنند .
این تحقیقات نشان می دهد سلول های بنیادی می توانند بافت یا اندام انسانی آسیب دیده از جهت سن یا بیماری را درمان کنند .
john VandeBerg سر دفتردار علمی موسسه تحقیقات پزشکی تگزاس بیان کرد : ” ما ابتدا سلول های بنیادی را در ظرف های کوچک کشت میکروب ، تحت شرایط ویژه جهت مشتق کردن آن ها به سلول هایی که پیش ماده رگ های خونی هستند ، پرورش دادیم و مشاهده کردیم که می توانیم آن ها را به اشکال لوله ای شکل و ساختارشاخه ای درست شبیه به رگ های خونی دربیاوریم . ”
این یافته بهVandeBergو تیمش اطمینان داد تا آزمایش های پیچیده ای را که به منظور فهمیدن قابلیت درمانی رگ ها با استفاده از سلول ها بود ، انجام دهند . سلول های بنیادی جنینی انسان اولین بار در درسال ۱۹۹۸ جداسازی و بعد رشد داده شدند .
دانشمندان فهمیدند که سلول های مشتق شده ازسلول های بنیادی جنینی در حقیقت می توانند سرخرگ های آسیب دیده بابون را ترمیم کنند و برطبق گفته های نویسندگان “روشی امیدوار کننده برای درمان رگ های آسیب دیده در افراد است .”

.
محققان سلول هایی را که به درون یک بخش ازشریان ردیف شده اند کاملا حذف می کنند و سپس سلول هایی را که از سلول های بنیادی جنینی استخراج شده اند درون شریان قراردادند . آن ها سپس هر دو بخش انتهایی شریانی را به لوله های پلاستیکی داخل یک دستگاه به نام bioreactor متصل می کنند که برای رشد سلول ها و بافت ها طراحی شده است .
سپس دانشمندان مایع(سیال) را از طریق شریان تحت فشار قرار می دهند به طوری که خون از آن جریان یابد . خارج از شریان در مایع دیگر شست و شو داده می شود تا سلول های موجود در آن حفظ شود .

سه روز بعد ، ساختار پیچیده ی بخش داخلی شروع به بازسازی نمود و در مدت ۴۱ روز داخل شریان به طور کامل به حالت طبیعی که پیچیده بود ، بازگشت . این فرآیند باعث تغییر لوله ی غیر کاربردی به یک شریان کاملا کاربردی پیچیده شد .
.VandeBerg اظهار کرد : ” لحظه ای تصور کنید که این نوع درمان چقدر برای بیمارانی که حمله قلبی درا ثر رگ کرونر آسیب دیده داشتند ، میتواند مفید باشد و این توانایی واقعی پزشکی احیا کننده ی سلول های بنیادی است ، یعنی درمان با سلول های بنیادی سبب ترمیم بافت یا دستگاه آسیب دیده می شود . ”

برای نشان دادن اینکه شریان در غیاب سلول های بنیادی نمی تواند خود را ترمیم کند ، محققان یک قطعه کنترل شده شریان را برداشتند که سلول ها ازسطح داخلی آن جدا شده بودند و آن رابا سلول های بنیادی کشت ندادند . هیچ بهبودی رخ نداد .
نشانه گذاری پروتئین ها که نشان دهنده ی ویژگی های عملکردی هستند ، نشان می دهد که شریان های بهبود یافته به طور کامل عملکرد طبیعی دارند و می توانند هرکاری را انجام دهند که یک رگ طبیعی در یک فرد سالم انجام می دهد .
این مدرکی است که نشان می دهد ما می توانیم سلول های بنیادی را برای درمان بیشترین آسیب های شریانی به کار گیریم .
این مطالعه در Journal of Cellular and Molecular Medicine منتشرشده است .

http://www.stem-cells-news.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *