امکان کارایی سلول های بنیادی دردرمان شریان های آسیب دیده.

در یک مطالعه جدید ، دانشمندان برای اولین بار نشان دادند که سلول های بنیادی جنینی بابون میتوانند برنامه ریزی شوند تا شریان های آسیب دیده را به طور کامل ترمیم کنند .
این تحقیقات نشان می دهد سلول های بنیادی می توانند بافت یا اندام انسانی آسیب دیده از جهت سن یا بیماری را درمان کنند .
john VandeBerg سر دفتردار علمی موسسه تحقیقات پزشکی تگزاس بیان کرد : ” ما ابتدا سلول های بنیادی را در ظرف های کوچک کشت میکروب ، تحت شرایط ویژه جهت مشتق کردن آن ها به سلول هایی که پیش ماده رگ های خونی هستند ، پرورش دادیم و مشاهده کردیم که می توانیم آن ها را به اشکال لوله ای شکل و ساختارشاخه ای درست شبیه به رگ های خونی دربیاوریم . ”
این یافته بهVandeBergو تیمش اطمینان داد تا آزمایش های پیچیده ای را که به منظور فهمیدن قابلیت درمانی رگ ها با استفاده از سلول ها بود ، انجام دهند . سلول های بنیادی جنینی انسان اولین بار در درسال ۱۹۹۸ جداسازی و بعد رشد داده شدند .
دانشمندان فهمیدند که سلول های مشتق شده ازسلول های بنیادی جنینی در حقیقت می توانند سرخرگ های آسیب دیده بابون را ترمیم کنند و برطبق گفته های نویسندگان “روشی امیدوار کننده برای درمان رگ های آسیب دیده در افراد است .”

.
محققان سلول هایی را که به درون یک بخش ازشریان ردیف شده اند کاملا حذف می کنند و سپس سلول هایی را که از سلول های بنیادی جنینی استخراج شده اند درون شریان قراردادند . آن ها سپس هر دو بخش انتهایی شریانی را به لوله های پلاستیکی داخل یک دستگاه به نام bioreactor متصل می کنند که برای رشد سلول ها و بافت ها طراحی شده است .
سپس دانشمندان مایع(سیال) را از طریق شریان تحت فشار قرار می دهند به طوری که خون از آن جریان یابد . خارج از شریان در مایع دیگر شست و شو داده می شود تا سلول های موجود در آن حفظ شود .

سه روز بعد ، ساختار پیچیده ی بخش داخلی شروع به بازسازی نمود و در مدت ۴۱ روز داخل شریان به طور کامل به حالت طبیعی که پیچیده بود ، بازگشت . این فرآیند باعث تغییر لوله ی غیر کاربردی به یک شریان کاملا کاربردی پیچیده شد .
.VandeBerg اظهار کرد : ” لحظه ای تصور کنید که این نوع درمان چقدر برای بیمارانی که حمله قلبی درا ثر رگ کرونر آسیب دیده داشتند ، میتواند مفید باشد و این توانایی واقعی پزشکی احیا کننده ی سلول های بنیادی است ، یعنی درمان با سلول های بنیادی سبب ترمیم بافت یا دستگاه آسیب دیده می شود . ”

برای نشان دادن اینکه شریان در غیاب سلول های بنیادی نمی تواند خود را ترمیم کند ، محققان یک قطعه کنترل شده شریان را برداشتند که سلول ها ازسطح داخلی آن جدا شده بودند و آن رابا سلول های بنیادی کشت ندادند . هیچ بهبودی رخ نداد .
نشانه گذاری پروتئین ها که نشان دهنده ی ویژگی های عملکردی هستند ، نشان می دهد که شریان های بهبود یافته به طور کامل عملکرد طبیعی دارند و می توانند هرکاری را انجام دهند که یک رگ طبیعی در یک فرد سالم انجام می دهد .
این مدرکی است که نشان می دهد ما می توانیم سلول های بنیادی را برای درمان بیشترین آسیب های شریانی به کار گیریم .
این مطالعه در Journal of Cellular and Molecular Medicine منتشرشده است .

http://www.stem-cells-news.com

همچنین ببینید

سلول های بنیادی می توانند به زنان نابارور کمک کنند

محققان معتقدند که می توانند در زنان نابارور تخمک های جدید تولید کنند حتی اگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *