درمان نابینایی توسط سلول های بنیادی

درسال 2010 موسسه‌ی چشمLVPEL سلول‌های بنیادی قرنیه کشت شده در آزمایشگاه را مستقیم به چشم بیمار منتقل کرد .
این تکنیک “پیوند ساده‌ی اپی‌تلیوم قرنیه” نامیده شد تا آن را از روش پیوند بافت رادیکال و تکنیک کشت پیچیده که استاندارد مراقبت در آن زمان بود متمایز کند .
SLET مرحله آزمایشگاهی را بطور کامل حذف کرده و به این ترتیب هر جراح متبحری میتواند آن را بی‌نیاز از آزمایشگاه انجام دهد . یک طرح پژوهشی ابتدایی بر روی نمونه ی کوچکی شامل 125 بیمار -65 بزرگسال‌ و 5 کودک- که مبتلا به ضایعه‌ی یکطرفه‌ی سلول های بنیادی قرنیه در اثر سوختگی سطحی چشم بودند صورت گرفت و این بیماران در سال های 2010 تا 2014 تحت درمان آزمایشی با این روش قرار گرفتند . دکتر ویردن سنوان مدیر مرکز نوآوری سرژانا ، مرکز چشم پزشکان و تحقیقات بالینی گفت : ” در حقیقت این روشSLET نام درستی دارد چرا که اجازه می دهد گوهر روش سلول های بنیادی به راحتی برای هر کسی که به آن نیاز دارد در دسترس باشد . SLET دیوار های نامرئی را که پیوند سلول های بنیادی قرنیه را که یک روش منحصر به فرد بود از میان برداشته است . قبلا فقط یک گروه نخبه از چشم ‌پزشکان در مراکز پیشرفته آزمایشگاه های سلول بنیادی این کار را انجام می‌دادند . ” دکتر سنوان افزود تیم آنان علاوه بر آموزش چشم ‌پزشکان در سراسر جهان روش SLET را روی بیماران با نابینایی بر اثر سوختگی هم انجام داده و توانستند بینایی آنان را بازگردانند . با این روش هزینه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و پیوند سلول های بنیادی قرنیه زین پس با ابداع SELT بیش از پیش قابل انجام خواهد بود .

درباره‌ی زهرا حسنی

زهرا(عاطفه) حسنی هستم دانشجوی بیوتکنولوژی ، عضو خانوده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد ، امیدوارم از مطالب به روز دنیای زیبای سلول های بنیادی لذت ببرید

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *