اثر بخشی پیوند سلول های بنیادی در فرد مبتلا به ایذر !

طبق گزارش پزشکان ، فردی از شهر لندن پس از پیوند سلول های بنیادی از ویروسHIVرهایی یافت و موفقیت دوم مربوط به بیماری از برلین بود .
این درمان یک موفقیت زود هنگام برای فردی به نام Timothy Ray Brow ایجاد کرد . او فردی آمریکایی بود که در آلمان درمان شد و درحالی که 12سال ازعمل پیونداومی گذرد،هنوز فاقد ویروسHIV است.تا به امروز BROWNتنها فردی است که تصور می شود از عفونت همراه با ویروس HIVدرمان شده است ؛ ویروسی که باعث بیماری ایدزمی شود …

برخی از پیوندها خطرناک اند و در بیماران شکست می خورند . آن ها هم چنین برای تلاش جهت درمان میلیون ها نفر که تاکنون آلوده شده اند ناکارآمد هستند .
دکتر Keth Jeromrاز مرکز تحقیقات Fredدر سیاتل که نقشی نداشت می گوید : ” مورد جدید نشان داد که درمان Brown یک تصادف نبود و می تواند دوباره پدید آید . ” وی افزود : ” این امر می تواند منجر به یک رویکرد ساده تر شود که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گیرد . ”

جهش ژنی بیمار هنوز شناسایی نشده است . در سال 2003ویروس HIVدر آن فرد تشخیص داده شد و او در سال 2012شروع به مصرف دارو جهت کنترل عفونت کرد . مشخص نیست که او چرا برای مدت طولانی صبر کرده است . او در آن سال دچار عود لنفوم هوچکین شد و در سال 2016 با عمل پیوند سلول های بنیادی برای درمان سرطان موافقت کرد .
پزشکان دریافتند ، بیماران لندن ممکن است با یک اهدا کننده مناسب پاداش بیشتری علاوه بر درمان سرطان خود دریافت کنند . یک درمان احتمالی بیماری ایدز !!
پزشکان یک اهدا کننده همراه با جهش ژنی پیدا کرده اند که از مقاومت طبیعی نسبت بهHIV برخوردار است . تقریبا یک درصد از افرادی که در شمال اروپا به دنیا آمده اند جهش را از هر دو والد به ارث برده اند و به اکثر ویروس های HIV ایمن اند . اهداکننده دو نسخه کپی از جهش را دارا بود .

« این اتفاق یک رویداد غیرمحتمل بود»
رهبر محققانRavindra Guptaاز دانشگاه لندن می گوید : ” به همین دلیل است که این مورد خیلی دیده نشده است . ”
عمل پیوند ، سیستم ایمنی بیمار لندنی را تغییر داد و به او ژن جهش یافته فرد دهنده و مقاومت ویروس HIVرا داد .
بیمار به طور داوطلبانه مصرف داروهای ویروسی رامتوقف کرد تا ببیند آیا ویروس دوباره بازمی گردد یا نه ؟ غالبا بیماران مبتلا بهHIV با مصرف قرص های روزانه زندگی خود را با سرکوب ویروس ادامه می دهند .

این حادثه برای بیمار لندنی اتفاق نیفتاد . بعد از ۱۸ ماه از قطع داروها همچنان هیچ اثری از ویروس وجود ندارد .

روش سخت
Brownمی گوید : خیلی دوست دارد تا با بیمار لندنی ملاقات کند و او را تشویق کند تا به اماکن عمومی برود چون نه تنها علم بسیار مفید است بلکه در امیددادن به مردم مبتلا به HIVو کسانی که با مبتلایان زندگی می کنند ، نیز موثر است .

عمل پیوند سلول های بنیادی به طور نمونه روشی بسیار سخت است که با اشعه یا شیمی درمانی شروع به آسیب رساندن به سیستم ایمنی بدن و مکانی برای عضو جدید ایجاد می کند . عوارضی نیز با خود دارد . Brownمجبور بود عمل دوم پیوند سلول بنیادی خود را پس از بازگشت سرطان خون انجام دهد .
در مقایسه باBrown،بیمار لندنی عوارض کمتری از شیمی درمانی برای آماده شدن برای عمل پیوند داشت ، اشعه ای دریافت نکرد و تنها واکنش خفیفی به پیوند داشت .
دکترGero Hutter؛ پزشک آلمانی که Brownرا درمان کرد این مورد را بسیار جدید نامید و قطعه ای برای حل معمای درمان ویروس HIV دانست .

 

https://m.health24.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *