پاشنه آشیل سلول های بنیادی سرطانی ، منبع انرژی آن هاست

متابولیسم تولید انرژی را مثل استوانه شادی فرض کنید : هنگام تجزیه برخی چیز ها ، انفجاری رخ می دهد . اغلب سلول های ما طی یک انفجار ، انرژی موجود در قند را آزاد می کنند . برخی اوقات چربی ها و گاهی در فشار، حتی پروتئین ها را نیز تجزیه می کنند .

سلول های سرطانی متابولیسم تولید انرژی را کمی متفاوت انجام می دهند . در ابتدا ، این متابولیسم در بسیاری از سلول های سرطانی وابسته به گلوگز است . اما تولید انرژی می تواند از فرایند تنفس سلولی(در حضور اکسیژن) به گلیکولیز ( که می تواند در حضور یا عدم حضور اکسیژن انجام شود) تغییر کند . اخیرا مرکز تحقیقات سرطان کالیفرنیا تحقیقی منتشر کرده است که نشان می دهد ، سلول های بنیادی سرطانی روش سومی نیز دارند : سلول ها تنفس سلولی را انجام می دهند اما طی این فرایند به جای متابولیسم قند ، متابولیسم پروتئین و به طور دقیق تر متابولیسم آمینواسید ها ، سازنده بلوک های پروتئینی را انجام می دهند .

سلول های سالم نیازی به متابولیسم پروتئین ندارند ولی در این تحقیق دریافتند سلول های بنیادی سرطانی به متابولیسم پروتئین نیاز دارند . تفاوت سلول های سرطانی با سلول های سالم ، منبع انرژی سلول های بنیادی سرطانی است . محققان با این یافته میتوانند بدون آسیب به سلول های سالم ، سلول های بنیادی سرطانی را هدف قرار دهند.

اکنون تاثیر گذاری این شیوه در آزمایش های بالینی برای سرطان حاد مغز استخوان اثبات شده است و امید است راهی موثر برای درمان سرطان های سینه ، پانکراس و کبد باشد .

دکتر Craig Jordan ، سرپرست مرکز سرطان دانشگاه کلورادو و رییس بخش خون شناسی دانشکده پزشکی کلورادو، می گوید :« در سرطان حاد مغز استخوان ، ما در از بین بردن توده های سرطانی بسیار خوب عمل کردیم . اما گروه خاصی از سلول های سرطانی مغز استخوان می توانند مانع از انجام درمان شوند . اغلب این سلول های سرطانی طی درمان سالم می مانند و باعث بازگشت مجدد سرطان می شوند . ما به راه ویژه ای برای هدف قرار دادن سلول های بنیادی سرطانی نیاز داریم و به نظر می رسد همین روش است .»

دکتر Jordan ، بیش از ۲۰ سال در حیطه حمله به سلول های بنیادی سرطانی فعالیت دارد . و در شش ماه گذشته نتایج کار او هیاهوی زیادی در نشریات مهم ایجاد کرده است . تحقیقات تیمی او ، نه تنها موجب افزایش شناخت نسبت به این سلول های سرسخت سرطانی شده است بلکه این درمان ها ممکن است باعث تغییر درمان استاندارد سرطان مغز استخوان و شاید سایر سرطان ها شود .

اخیرا در تحقیقات بالینی ، هیچ یک از از مبتلایان به سرطان حاد استخوان که پیوند مغز استخوان برای آنها انجام نشد به وسیله دارو های venetoclax درمان شدند . دارو هایvenetoclax   سبب ناتوانی سلول نسبت به جذب آمینواسید ها می شود . دکتر Jordan میگوید :« درمان های دارویی مرسوم برای بیشتر مبتلایان سرطان حاد مغز استخاون تاثیر گذار نیست . نتایج جدید با داروی  venetoclaxبسیار امید بخش است .» نتایج آزمایش های بالینی در Nature Medicine با تالیف دکتر Daniel Pollyea و سایر مولفین چاپ شد .

یک سری از تحقیقات به طور پایه ای ، اولین بار توسط دکتر Courtney Jones و سایر محققان انجام شده است . آزمایش های دکتر  Jordan نشان دادن که سلول های بنیادی سرطانی همانند سلول های سرطانی بالغ تنفس سلولی را با گلوگز تعویض نمی کنند (شاید هم نمی توانند) . اما آن ها متابولیسم تجزیه قند را به متابولیسم آمینواسید تغییر می دهند . در واقع تولید انرژی در سلول های بنیادی سرطانی کاملا به تجزیه آمینواسید وابسته است . این سلول هنگامی که توانایی جذب آمینواسید را از دست دهند ، می میرند .

دکتر Jordan می گوید :« طی تحقیقات Courtney به یک گام کلیدی درباره چگونگی ریشه کن کردن بهتر سلول های بنیادی خونی دست یافتند با کشف پایه ای او ، من معتقدم ما اکنون می توانیم به جلو حرکت کنیم و به درمان های تاثیر گذارتری دست یابیم .»

داروی venetoclax سبب جلوگیری از استفاده آمینواسید ها برای تولید انرژی در سلول های سرطانی می شود . ابتدا در آزمایشگاه و سپس در آزمون های بالینی ، داروی venetoclax سبب مرگ سلول های بنیادی سرطانی در بیماران AML می شود . این دارو با توجه به این نکته مهم که زندگی سلول های سرطانی وابسته به متابولیسم آمینواسید است ، بدون این که به سلول های سالم آسیبی وارد کنند ، آن ها را از بین می برند .

جالب توجه است ، داروی venetoclax اولین روش درمانی بر روی بیماران AML ، سبب این پاسخ شگفت انگیز شده است .

دکتر Jones گفت :« هنگامی که بیماران با روش های دیگر درمان می شدند ،  سلول بنیادی سرطانی تمایز می یافتند و برای تولید انرژی با استفاده از متابولیسم لیپید خود را تطابق می دادند .»طی درمان بیماران با داروی venetoclax ، سلول های بنیادی سرطان که حیاتشان  به متابولیسم آمینواسید وابسته است کشته شدند اما برخی از سلول های سرطانی با تغییر متابولیسم از تجزیه آمینواسید به لیپید در برابر این دارو مقاومت می کنند . این روش راه گریزی برای سلول های سرطانی است و حتی اگر گروه کوچکی از سلول های بنیادی پروتئینی توانایی انجام این تغییر را داشته باشند ، رشد کرده و بیماری را گسترش می دهند

گروه های تحقیقاتی امیدوارند با مهار تغییر متابولیسم آمینواسید به جای لیپید در بیماران AML ، آن ها را در برابر بازگشت یا عود کردن بیماری آن ها مقاومت کنند .

دکتر Jordan خاطر نشان کرد: در این مقاله ما گزارشی از آسیب پذیری سلول های بنیادی لوسمی ارائه دادیم و در مجله Nature Medicine  درمان موفقیت آمیزی را توصیف کردیم که این آسیب پذیری را از بین می برد . اکنون چالشی که در پیش روی ماست بررسی این درمان در لوسمی حاد است و همین طور امکان استفاده آن در مکان هایی که سلول های سرطانی رشد می کنند ، نیز بررسی می شود .

http://stemcellsportal.com

.

 

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *