انقلابی در درمان سرطان با نسل جدید سلول های CAR-T

CAR-T therapy چیست؟

یکی از امیدوار کننده ترین روش های درمانی جدید در یک نسل برای لنفوم و لوسمی نامیده می شود.

این روش سفارشی و شخصی است و شامل حذف یک نوع از سلول های ایمنی از خون بیمار و برنامه ریزی مجدد آن در فضای آزمایشگاهی با هدف مبارزه با سرطان است .این سلول تغییر یافته جدید، سپس در آزمایشگاه تکثیر می شود و ارتش این سلول های مبارز به بیمار منتقل می شوند.

آزمایشات نشان می دهد که تا نیمی از بیماران پس از پایان مراحل درمان ، در حال بهبودی هستند در حالی که قبلا فقط چند ماه فرصت ادامه زندگی را داشتند . اما این روش بر روی همه افراد به خوبی عمل نمی کند به طوری که در برخی از بیماران بعد از انجام آزمایشات پزشکی عوارض جانبی مهلکی از جمله انباشت آب در مغز مشاهده میشود .

در حال حاضر دانشمندان از یک نوع سلول ایمنی به نام سلول T – که سلول های ایمنی مهمی هستند – برای انجام درمان CAR-T استفاده می کنند.

این روش درمانی ، که شامل برنامه ریزی مجدد سلول های حیاتی ایمنی برای نابودی سرطان است، در هر بیمار حدود 300 هزار پوند هزینه دارد  ، زیرا آنها به صورت اختصاصی برای بیماران ساخته می شوند ؛ اما با کشف روش درمانی جدید که در آن می توان یک دسته از سلول های ایمنی را برای چندین بیمار استفاده و فعال کرد ، هزینه ها تا 10 برابر کاهش می یابد .

تیم تحقیقاتی به رهبری پروفسور Anastasios Karadimitris یک نسخه ژنتیکی مهندسی شده از سلولهای T کنشده ذاتی ، به نام CAR19-iNKT ایجاد کردند . در مطالعه جدید، محققان از نوعی سلول های ایمنی کم یاب مانند iNKT استفاده می کنند که نیازی به هماهنگی با بیمار و شخصی سازی نیست. اگر چه این سلول ها در بدن بسیار نادر هستند اما CAR19-iNKT در حذف سلول های سرطانی موثرتر از CAR-T است.

در آزمایش های انجام شده بر روی موش های مبتلا به لنفوما که با CAR19-iNKT درمان شده اند ، مشاهده شد سلول های ایمنی تمام سلول های سرطانی را در 60 درصد موش ها حذف کردند و حدود 90 درصد در طولانی مدت زنده ماندند.

طبق گفته ی محققان سلولهای حاصل از مهندسی ژنتیک می توانند به مغز سفر کنند و همچنین تومورهای بزرگ را نابود کنند و می تواند روزی برای تومورهای مغزی و نیز سرطان های دیگر مانند پروستات و تخمدان مورد استفاده قرار گیرد.

این تحقیق بسیار امیدوار کننده در مراحل اولیه است، اما میتواند تصویری هیجان انگیز از آینده داشته باشد. اگر بتوان این سلول ها را به صورت انبوه و ارزان قیمت تولید نمود توانسته ایم قویترین سلاح موثر برای مبارزه با سرطان را بدست آوریم . محققان Imperial College London ادعا می کنند که این دستاورد می تواند به عنوان نسل بعدی درمان های CAR-T مورد استفاده قرار گیرد .

محققان این مطالعه اکنون در حال پژوهش و بررسی برای آزمایش CAR19-iNKT بر روی انسان هستند و به گفته ی آنها ، نمی توانند عوارض جانبی بالقوه CAR19-iNKT را در انسان پیش بینی کنند و باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرند.

 

منبع : https://www.dailymail.co.uk

 

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

2 نظر

  1. میشه منبع این مطلب رو بفرمایین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *