پیشرفت ها در تحقیقات سلول های بنیادی می تواند (استفاده از) بند ناف یک نوزاد را برای اصلاح بینایی برادرش ممکن کند.

این همان بند نافی است که به Jakob Bielskis سه هفته پیش کمک کرد تا یک برادر نوزاد داشته باشد.

اکنون، این بند ناف و گنجینه مواد ژنتیکی ارزشمند آن ممکن است در آینده برایJakob  دید واضحی از برادر یا خواهر کوچکترش به وجود آورد، زیرا پزشکان از سلول های بنیادی خون بند ناف برای برگرداندن بینایی پسر بزرگتر به دنیا آمده استفاده کردند.

این امیدواری پدر و مادر Jakob، Dawn Villeneuve و Richard Bielskis است در حالی که اولین هفته های گیج کننده را با یک نوزاد جدید سپری می کنند – Jaxon Bielskis مانند هر نوزاد دیگری ساعت یک و نیم صبح کاملا بیدار است و در طول روز خواب است.

Villeneuve می گوید: او کارش عالی است – او الان می تواند ببیند و روی همه چیز تمرکز دارد.

این در مورد Jakob صدق نمی کرد، که چشمان خالی اش باعث شد حتی در چند هفته اول زندگی والدین فکر کنند چیزی اشتباه است، حق با آنها بود و دکترها تایید کردند که Jakob به بیماری نادری به اسم هیپوپلازی عصب بینایی مبتلا شده است، ناحیه ای که مغز نتوانسته با چشم ارتباط گسترده ای برقرار کند.

این مورد هنوز توسط پزشکان آمریکای شمالی درمان نشده است، اما موفقیت هایی در چین حاصل شده، جایی که پزشکان از سلول های بنیادی برای تحریک رشد عصب های ناقص استفاده کردند.

Jakob سال گذشته زمانی که برای درمان با سلول های بنیادی به چین سفر کرده بود سر تیتر خبرها شد، به چهلمین کودک در جهان تبدیل شد که این درمان پیشگام را دریافت می کند، این پیوند سلول های بنیادی 75000 دلار ارزش داشت. برای مادر این کودک یک ساله جای سوال ندارد- Villeneuve می گوید، زندگی پسر بزرگترش از زمان درمان تغییر کرده، آنها با کمک مالی پوشش داده شده اند.

Villeneuve می گوید: “او به این توپ های چشمک زن که برای او نگه می دارم چنگ می اندازد ” ما قبلا میلیون ها بار او را امتحان کردیم – حالا او دستش را دراز می کند و به آنها چنگ می اندازد.

هرگز انتظار نداشتیم که سفر به بیمارستان مردمی Qingdao Chenyang چین در پاییز سال گذشته باعث معجزه فوری در بینایی او شود، در غیر این صورت بینایی اش به تدریج بازسازی می شد و ممکن بود به درمان بیشتری نیاز داشته باشد. 

با این حال، 11 روز پس از درمان با سلول های بنیادی، مردمک چشم های Jakob برای اولین بار از زمان تولدش به نور واکنش نشان دادند و از آن زمان او به محیط بصری خود واکنش نشان می دهد. Villeneuve می گوید این مورد فراتر از اصلاح بینایی او بود – مغز جاکوب بعد از ماه ها تاریکی باید یاد می گرفت که چگونه اطلاعات بصری را پردازش کند.

نشانه امیدواری است که او چیزهای اطراف خود را می بیند و درک می کند. او می گوید: او پیک بو بازی می کند و چشمانش را می پوشاند و با قرار دادن دستش روی دهانش به آن بوسه می زند.

چه چیز دیگری می داند که باید چجوری انجام دهد؟

پزشکان چینی به Villeneuve گفته اند که شانس بهتری برای Jakob در دور دوم درمان با سلول های بنیادی وجود دارد و اگر سلول ها با هم تطابق ژنتیکی داشته باشند بهتر است.

منبع: http://www.stem-cells-news.com/1/advancements-in-stem-cell-research-could-make-it-possible-for-one-babys-umbilical-cord-to-repair-his-brothers-eyesight/

درباره‌ی محدثه مسکین نواز

محدثه مسکین نواز هستم دانشجوی بیوتکنولوژی، عضو خانواده ی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد، امیدوارم از این مطالب لذت ببرید.

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *