کشف یک متابولیسم تنظیمی، برای تنظیم تولید سلول های کشنده

بر اساس تحقیقات اخیر صورت گرفته در Lund University سوئد، محققان کشف کرده اند که تغییرات متابولیکی چگونه می تواند بر روی سلول های خونی که در طول تکامل جنینی توسعه می یابند، تأثیر بگذارد. آن ها تغییرات متابولیکی که تا قبل از آن ناشناخته بود را به همراه نقش اصلی آن ها در تکامل انواع سلول های خونی کشف کرده اند. این به این معنا است که شکل گیری سلول های خونی می تواند به سمت تولید سلول های کشنده ی طبیعی (natural killer cells) در آزمایشگاه ها هدایت شود، که سرانجام می تواند به عنوان یک روش درمانی جدید ضد سرطان مورد استفاده قرار بگیرد.

بالغ بر 2 میلیون سلول کشنده ی طبیعی در بدن ما در جریان است که نقش بسیار مهمی در دفاع از بدن در برابر عوامل سرطان و عوامل عفونی دارند. به همین دلیل محققان به این باور رسیدند که می توان از سلول های کشنده ی طبیعی به عنوان یک روش درمانی برای درمان این گونه بیماری ها استفاده کرد. بر همین اساس، ابتدا باید به این درک برسیم که این عوامل ضد سرطان چگونه در سلول های بنیادی رویان ایجاد می شوند.

Niels-Bajarne پروفسور و نویسنده ی مسئول طرح در Lund University این چنین می گوید:” با نمونه گیری از بافت های افراد بالغ، برای مثال فولیکول مو و سلول پوستی، می توانیم این سلول های بدست آمده را برنامه ریزی مجدد کرده و به حالت شبه جنینی تبدیل کنیم، که به آن ها IPs یا سلول های بنیادی پرتوان القایی می گویند. به علت آنکه این سلول ها در حالت شبه رویانی قرار دارند، می توانند انواع سلول های بدن از جمله سلول های خونی را توسعه دهند”.

به دنبال تولید سلول های خونی از IPs ها در سیستم بدنی ما، محققان دریافتند که تغییرات متابولیکی می تواند تولید انواع خاصی از سلول های خونی را فعال کند و متعاقبا سبب افزایش تولید سلول های کشنده ی طبیعی شود.

Niels-Bajarne ادامه می دهد:” میتوکندری می تواند به عنوان یک نیروگاه انرژی در سلول های ما عمل کند و انرژی تولید شده را بوسیله ی برهمکنش های شیمیایی به سلول ها منتقل کند. با تغذیه ی سلول ها از مواد مختلف می توان بر تولید انرژی اثر گذاشت و تعیین کرد که چه نوع سلول خونی توسعه می یابد. ما ابتدا تحقیقات را در آزمایشگاه انجام دادیم و سپس نتایج را در حیوانات تأیید کردیم و به نتایج یکسانی دست یافتیم”.

افزایش فعالیت در میتوکندری منجر به سطوح بالایی از سلول های کشنده ی طبیعی می شود. این امر نشان می دهد که متابولیسم یک تنظیم کننده ی اصلی در تکامل سلول های خونی در طی مراحل رویانی می باشد.

“با استفاده از فاکتور های متابولیکی، دریافتیم که چگونه می توان سلول های خونی خاص را از Ipsها تولید کرد. ما تصمیم داریم که سلول های کشنده ی طبیعی را به گونه ای تغییر بدهیم که بتوان از آن برای هدف قرار دادن و تخریب کردن سلول های سرطانی خاص استفاده کرد. پیوند سلول های کشنده ی طبیعی مشتق شده از IPs که به طور ژنتیکی دستخوش تغییر شده است، امید بزرگ بعدی برای درمان های ضد سرطان می باشد”. Niels-Bajarne در نتیجه گیری صحبت های خود اینگونه بیان می کند که:” ما سلول های کشنده ی طبیعی را تنها بر اساس تقاضا تولید کردیم.

منبع:

https://t.mhttps://www.sciencedaily.com/releases/2022/02/220209112144.htme/c/1411908578/2300

درباره‌ی نگین مقصودی

نگین مقصودی، دانشجوی کارشناسی رشته بیوتکنولوژی.

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *