ارتباط جدیدی بین رژیم غذایی، سلول های بنیادی روده و بیماری کشف شد!

مونیخ (DE)، نوامبر 2021:

روده، عضوی ضروری برای حفظ تعادل انرژی ما، در راس عکس‌العمل‌های سریع به تغذیه و تعادل آن است که با مدیریت سلول‌های روده‌ای که در جذب اجزای غذا یا ترشح هورمون‌ها تخصص دارند، موفق به انجام این کار می‌شود. در انسان‌های بالغ، سلول‌های روده‌ای هر 5 الی 7 روز، بازتولید می‌شوند. توانایی تجدید و رشد دائمی همه انواع سلول‌های روده‌ای از سلول‌های بنیادی، امری حیاتی برای سازگاری طبیعی سیستم گوارش است. اگرچه یک رژیم غذایی طولانی مدت با قند و چربی بالا، این سازگاری را مختل می‌کند و می‌تواند در حرکت به سمت چاقی، دیابت نوع دوم و سرطان دستگاه گوارش نقش داشته باشد.

مکانیسم‌های مولکولی پشت این ناسازگاری بخشی از موضوع تحقیق Hieko Lickert و گروه وی در Helmholtz Munich و دانشگاه فنی مونیخ می‌باشد. دانشمندان فرض کردند که  سلول‌های بنیادی روده‌ای نقش ویژه‌ای در ناسازگاری ایفا می‌کنند. استفاده از یک مدل موش باعث شد محققان متوجه تاثیر رژیم غذایی با قند و چربی بالا شوند و آن را با گروه کنترلی مقایسه کردند.
به گفته‌ی سرپرست مطالعه (Anika Bottcher) :”بزرگ شدن اندازه روده کوچک در رژیم غذایی پرکالری، اولین چیزی بود که ما متوجه آن شدیم” وی افزود: “ما به همراه تیم زیست‌شناس محاسباتی Fabian Theis در Helmholtz Munich  27000 سلول روده‌ای از رژیم غذایی کنترل‌شده و رژیم غذایی با قند و چربی بالا  موش‌ها بررسی کردیم. ما متوجه شدیم که سلول‌های بنیادی روده در موش‌هایی که رژیم غذایی ناسالم دارند، سریع‌تر تقسیم و تمایز می‌یابند.”

محققان فرض می‌کنند که این به دلیل دگرگونی مسیرهای سیگنالی مربوطه است که با تسریع رشد تومور در بسیاری از سرطان‌ها مرتبط است. این می‌تواند یک پیوند مهم باشد. دکتر Bottcher  گفت: رژیم غذایی بر سیگنال‌های متابولیک تأثیر می‌گذارد که منجر به رشد بیش از حد سلول‌های بنیادی روده و در نهایت افزایش خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش می‌شود.

با کمک این تکنیک با وضوح بالا، محققان همچنین قادر به مطالعه انواع سلول‌های نادر در روده، به عنوان مثال، سلول‌های ترشح کننده هورمون هستند. در میان یافته‌های خود، آنها توانستند نشان دهند که رژیم غذایی ناسالم منجر به کاهش سلول‌های تولیدکننده سروتونین در روده می‌شود. این می‌تواند منجر به دیابت شیرین یا افزایش اشتها شود. علاوه بر این، این مطالعه نشان داد که سلول‎‌های جذب‌کننده با رژیم غذایی پرچرب سازگار می‌شوند و عملکرد آنها افزایش می‌یابد، بنابراین به طور مستقیم باعث افزایش وزن می‌شود.

تحقیقات اساسی مهم برای درمان های غیر تهاجمی:

این و سایر یافته‌های این مطالعه منجر به درک جدیدی از مکانیسم‌های بیماری مرتبط با رژیم غذایی پر کالری می‌شود. دکتر Lickert، یکی از سرپرستان این مطالعه، گفت: «آنچه ما دریافتیم برای توسعه درمان‌های غیرتهاجمی جایگزین بسیار مهمی است.

تا به امروز، هیچ رویکرد دارویی برای پیشگیری، توقف یا معکوس کردن چاقی و دیابت وجود ندارد. فقط جراحی چاقی باعث کاهش وزن دائمی می‌شود و حتی می‌تواند منجر به بهبود دیابت شود. با این حال، این جراحی‌ها تهاجمی، غیر قابل برگشت و برای سیستم مراقبت‌های بهداشتی پرهزینه هستند. درمان‌های غیرتهاجمی جدید می‌توانند، برای مثال، در سطح هورمونی از طریق تنظیم هدفمند سطح سروتونین اتفاق بیفتند. گروه پژوهشی این رویکرد و سایر رویکردها را در مطالعات بعدی بررسی خواهد کرد.

دکتر Lickert و Bottcher تحقیقاتی را در مرکز دیابت Helmholtz انجام می‌دهند. آنها در توسعه رویکردهای درمان احیاکننده برای بسیاری از بیماری‌های گسترده مرتبط با اختلال عملکرد روده تخصص دارند. دکتر Lickert ریاست موسسه تحقیقات دیابت و بازسازی و استاد دانشگاه فنی مونیخ (TUM) را بر عهده دارد. هر دو از دانشمندان مرکز تحقیقات دیابت آلمان (DZD) هستند.

مطالعه حاضر در Nature Metabolism منتشر شده است.

درباره‌ی ثمين فرجي

دانشجوی کارشناسی مهندسی‌پزشکی دانشگاه شاهد.

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *