سلول های بنیادی می توانند به زنان نابارور کمک کنند

محققان معتقدند که می توانند در زنان نابارور تخمک های جدید تولید کنند حتی اگر تخمدان ها آسیب ببینند یا زن سن معمول لقاح را پشت سر گذاشته باشد.

این تکنیک شامل پیوند سلول های بنیادی به تخمدان ها می شود و می تواند از هر 10 زنی که از ناباروری رنج می برند و همچنین کسانی که در اواخر عمر بچه می خواهند ، یکی را تحت تأثیر قرار دهد.

تا همین اواخر تصور می شد که وقتی یک زن با عمر محدود متولد میشود حدود دو میلیون فولیکول تولید کننده تخمک ذخیره دارد و دیگر نمی تواند تولید کند.

در سن بلوغ این تعداد به حدود 400000 کاهش یافته است و در یائسگی تعداد کمی تخمک باقی مانده است که اجازه باروری را می دهد.

اما چهار سال پیش دانشمندان در ایالات متحده نشان دادند که می توان سلولهای بنیادی را از تخمدان زنان بالغ به دست آورد که می توانند به سلولهای تخمک بالغ تبدیل شوند.

سلول های بنیادی “سلول های اصلی” هستند که می توانند در آزمایشگاه دستکاری شوند و به هر سلول دیگری در بدن تبدیل شوند.

این کار به شواهد فزاینده ای می انجامد که تخمدان ها توانایی تولید تخمک های جدید را مدت ها پس از تولد حفظ می کنند.

تخمک های مشتق شده از سلول های بنیادی از نظر تئوری می توانند برای به تاخیر انداختن یائسگی طبیعی استفاده شوند یا امید جدیدی را برای بیماران سرطانی زن که توسط درمان  نابارور شده اند ایجاد کنند.

این تحقیقات جدید توسط تیمی از دانشمندان چینی به سرپرستی دکتر Ji Wu از دانشگاه Jiao Tong در شانگهای انجام شد که تعداد کمی از سلول های بنیادی زایشی ماده (FGSCs) را از تخمدان موش های بالغ جدا کردند.

سلولها در آزمایشگاه به مدت بیش از شش ماه رشد کردند و پروتئین فلورسنت سبز عروس دریایی به آنها داده شد تا به عنوان نشانگر عمل کنند.

پس از پیوند آنها به موش های نابارور ، سلول های بنیادی به تخمک های بالغ یا تخم تبدیل شدند که قادر به بارور شدن هستند

سرانجام موش ها فرزندان حامل ژن پروتئین فلورسنت به دنیا آوردند.

دکتر Wu گفت که معتقد است این سیستم در انسان کار می کند زیرا ما “سلول های بنیادی زایشی زنانه” مشترک داریم.

وی گفت: “می توان از این سلول ها برای افزایش طول عمر باروری زنان استفاده کرد.” “تولید تخمک های جدید (تخم) می تواند نارسایی طبیعی یا زودرس تخمدان را به تعویق اندازد یا در درمان ناباروری استفاده شود.”

دانشمندان که یافته های خود را در مجله Nature Cell Biology منتشر کردند ، گفتند که این کار برای داروهای ضد پیری و پزشکی بازساختی نیز بسیار مهم است.

پروفسور Robin Lovell-Badge ، از موسسه ملی تحقیقات پزشکی شورای تحقیقات پزشکی ، می گوید: “مقاله حاضر مجموعه جدیدی از داده ها را توصیف می کند … نشان می دهد که تعداد کمی از سلولها (که به آنها FGSCs می گویند) در تخمدانهای موشها از بدو تولد تا بزرگسالی وجود دارند که می توانند جدا شوند ، در محیط کشت رشد کنند ، در صورت لزوم منجمد و ذوب شوند ، به تخمدان موشهای دیگر که تخمک آنها تخلیه شده است بازگردانده می شوند و پس از جفت گیری با موشهای نر معمولی ، فرزندان به دنیا می آورند.

“اگر درست است ، و به ویژه اگر در مورد انسان نیز قابل اجرا باشد ، این بسیار مهم است. به عنوان مثال ، می تواند وسیله ای برای بازگرداندن باروری به زنانی که تعداد کمی تخمک دارند یا مجبور به درمان سرطان شده اند ، با جداسازی این سلول ها ، افزایش تعداد آنها در کشت و نگهداری آنها تا زمان نیاز به IVF و غیره ، فراهم آورد. “

پروفسور Azim Surani ، از موسسه گوردون دانشگاه کمبریج ، می گوید: «اسپرم در مردان به طور مداوم تولید می شود ، اما تعداد تخمک ها در زنان هنگام تولد ثابت می شود.

این مطالعه جدید روی موش ها نشان می دهد که سلول های بنیادی موجود در تخمدان ها وجود دارد که می توان آنها را در ظرف کشت کرد ، که با انتقال به تخمدان ها به تخمک های زنده تبدیل شده و فرزندان به دنیا می آورد.

“این یافته ، اگر به طور مستقل تأیید شود ، می تواند درک این سلول های بنیادی تخمدان را افزایش داده و تحقیقات در مورد ناباروری زنان را پیش ببرد.”

http://www.telegraph.co.uk/health/healthnews/5144823/Stem-cell-breakthrough-could-help-infertile-women.html

درباره‌ی کیمیا صحرائیان

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *