سلول های بنیادی برای تسکین کمردرد

محققان پزشکی در حال آزمایش درمان جدیدی برای کمردرد هستند. امید آنها این است که برداشت و سپس تزریق مجدد مغز استخوان خود بدن – که سرشار از سلول های بنیادی است – بتواند دیسک های فرسوده در ستون فقرات را ترمیم کند.

در یک مطالعه کوچک جدید، به نظر می رسید که این روش بی خطر باشد – و هیچ یک از بیماران گزارش بدتر شدن درد پس از عمل را نداشتند.

اما هم پزشکانی که این تکنیک را آزمایش می کنند و هم متخصصان دیگر می گویند قبل از اینکه بتوانند بگویند آیا این درمان تسکین واقعی می دهد یا خیر، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

دکتر Joseph Meyer Jr، متخصص بیهوشی در مرکز مداخله ای کلمبیا در سنت لوئیس، گفت: « ما نمی دانیم که این تکنیک کار می کند یا خیر. من معتقدم که ایمن است، اما ممکن است برای فردی مفید نباشد.»

برای این مطالعه، Meyer و همکارانش، سابقه پزشکی 24 بیمار را که آسپیراسیون کنسانتره سلولی مغز استخوان خود را (BMAC) تزریق کرده بودند، مرور کردند. کنسانتره مغز استخوان حاوی سلول‌های بنیادی بزرگسال است که کیت ترمیم بدن نامیده می‌شود زیرا می‌توانند به انواع مختلف بافت تغییر یابند و به طور بالقوه باعث بهبود آن شوند.

بیماران Meyer گزارش دادند که از کمردرد مزمن بین سه ماه تا 12 سال رنج می‌بردند. آزمایش‌های تصویربرداری نشان داد که همه بیماران شواهدی از انحطاط یا آسیب به دیسک‌هایی داشتند که استخوان‌های ستون فقرات را محافظت می‌کنند. دژنراسیون دیسک با افزایش سن شایع است و تصور می شود که علت اصلی کمردرد باشد.

بسیاری از اوقات، ورزش و کاهش وزن می تواند به افراد مبتلا به کمردرد مداوم کمک کند. اما اگر روش های ساده جواب ندهند و درد ناتوان کننده شود، گزینه بعدی جراحی تهاجمی فیوژن ستون فقرات است.

او گفت: «فیوژن یک گام بزرگ با اثربخشی نامعلوم است. «اغلب، بعد از یک سال دوباره در همان وضعیت قبل هستید. »

Meyer گفت که او به بیماران پیشنهاد می­کند درمان مغز استخوان را قبل از توسل به عمل جراحی امتحان کنند.

برای این روش، او از یک سوزن بلند برای استخراج مغز استخوان از پشت لگن استفاده کرد. مغز استخوان در یک سانتریفیوژ چرخانده شد تا سلول ها را متمرکز کند و سپس به فضای اطراف دیسک آسیب دیده تزریق شد. Meyer گفت که این درمان چند هزار دلار هزینه دارد و تحت پوشش بیمه نیست.

از 24 بیمار که برای اولین بار تزریق مغز استخوان را دریافت کردند، نیمی از آنها پس از 30 ماه، تحت روش های درمانی دیگری قرار گرفتند و این امر فهمیدن عوامل اثرگذار کمردرد آنها را غیرممکن کرده است.

از 12 نفری که هیچ نوع درمان دیگری دریافت نکرده بودند، 10 نفر گزارش کردند که درد آنها در دو تا چهار ماه پس از تزریق کاهش یافته است. پس از گذشت یک سال، هشت بیمار همچنان تسکین درد قابل توجهی را گزارش کردند، در حالی که سه نفر گفتند که کمردرد آنها بهبود نیافته است. یک بیمار هنوز به مرز 12 ماهگی نرسیده بود. بعد از دو سال، پنج نفر گفتند که کمردردشان بهتر شده است و سه نفر هیچ بهبودی نداشتند. برای چهار نفر دیگر، هنوز برای گفتن نتیجه خیلی زود بود.

Meyer گفت که هیچ یک از 24 بیماری که این روش را امتحان کردند، عوارضی نداشتند، اما تزریق همیشه خطر عفونت را به همراه دارد.

این مطالعه برای ارائه روز پنجشنبه در نشست سالانه آکادمی پزشکی آمریکا در Fort Lauderdale ، فلوریدا برنامه ریزی شده بود. مطالعات ارائه شده در کنفرانس های علمی معمولاً توسط کارشناسان مستقل مورد بررسی قرار نمی گیرند و نتایج آنها مقدماتی در نظر گرفته می شود.

یک متخصص که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: افراد مبتلا به کمردرد نباید در مورد این نتایج خیلی هیجان زده شوند، به خصوص که هیچ گروه کنترلی برای مقایسه وجود نداشت.

دکتر Richard Deyo ، استاد پزشکی و متخصص کمردرد در دانشگاه علوم و بهداشت Oregon ، در پورتلند، می‌گوید: «کمر درد اغلب با گذشت زمان بهتر می‌شود». حتی بیمارانی که درد مزمن دارند، علائم آن‌ها کم و زیاد می­شود و دائما در نوسان است. زمانی که علائمشان در شدیدترین حالت است، به دنبال درمان هستند و اغلب اوقات وقتی درد به سطح متوسط ​​خود برمی گردد، به نظر پیشزفت می رسد.

Deyo ، که معاون سردبیر مجله Spine نیز هست، گفت: «مردم برای درمان به هر دری می­زنند امادر گذشته درمان‌های زیادی بوده که در ابتدا امیدوارکننده به نظر می‌رسیدند ولی نتیجه آن‌ها موثرتر از مداخلات دارونما نبود. همچنین سابقه درمان هایی را داریم که در برخی موارد مضر بوده اند. بنابراین اکنون خیلی زود است که بدانیم آیا این روش موثر و ایمن هست یا خیر.»

نویسندگان مطالعه موافق بودند. و گفتند که امیدوارند این پروژه آزمایشی، تحقیقات بیشتری را پیش ببرد.

Meyer گفت:« ما امیدواریم که این پروژه مردم را به فکر وادار کند و امیدواریم که بتوانیم در آینده یک مطالعه کنترل شده را معرفی کنیم.»

http://www.webmd.com/back-pain/news/20130412/stem-cells-to-relieve-low-back-pain

http://www.stem-cells-news.com/1/stem-cells-to-relieve-low-back-pain/

ویراستار : فاطمه رضائی بدر

درباره‌ی کیمیا صحرائیان

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *