انسداد CD300a با نفوذ به سلولهای میلوئید باعث افزایش افروسیتوز می شود و نقص عصبی را پس از سکته ایسکمیک بهبود می بخشد.

افزایش پاکسازی بعد از سکته مغزی

بعد از سکته مغزی ایسکمیک،میکروگلیا و سلول های میلوئید نفوذی با پاکسازی سلول های در حال مرگ از طریق فرایند افروسیتوز ، التهاب و آسیب های بافتی بعدی را محدود می کنند. Nakahashi-oda و همکاران، با استفاده از مدل موشی سکته مغزی ایسکمیک، عملکرد CD300a، گیرنده ی فسفاتیدیل سرین (PS) در معرض سلول های در حال مرگ در افروسیتوز سلول های میلوئیدی و بازیابی عصبی بعد از سکته مغزی را مورد بررسی قرار دادند. CD300a افروسیتوز با واسطهCD300/DAP12 را مهار می کند و برای اتصال به PS رقابت می کند در حالیکه حذف ژنتیکی CD300a در سلول های میلوئید، باعث افزایش زود هنگام افروسیتوز بعد از سکته می شود. درمان موش ها با آنتی بادی مسدود کننده CD300a التهاب مغز را کاهش می دهد و باعث بهبود ترمیم عصبی بعد از آن و ،برجسته شدن پتانسیل درمان هایی که باعث افزایش افروسیتوز در طول مرحله ی حاد سکته مغزی میشود تا آسیب ناشی از ایسکمی را محدود کند.

چکیده پاسخ های ایمنی در آسیب و ترمیم بافت در حین و بعد از سکته ایسکمی نقش دارد.هر چند که فرآیند های فضایی-زمانی و مولکولی آغازکننده هنوز به طور کامل درک نشده است. در اینجا ما نشان می دهیم که موشهای فاقد گیرنده فسفاتیدیل سرین cd300a ، که بیان بالایی در سلولهای میلوئید مغز از جمله مونوسیت های Ly6Chi دارند ، پس از انسداد شریان مغزی میانی(MCAO) بهبود نقص عصبی را نشان می دهند. CD300a ، برای جلوگیری از افروسیتوز سلول‌های آپوپتوز، پیام رسانی را از طریق مسیر سیگنالینگ CD300b-DNAX-activation protein 12 (DAP12) مهار کرد. کمبود CD300a باعـث افزایش افروسیتوز توسط سلول های میلوئیدی که یک ساعت پس از MCAO در مغز نفوذ می کنند میشود و انتشار آسیب های مرتبط با الگوهای مولکولی از سلول های مرده را کاهش می دهد در نتیجه التهاب خفیف تری در ناحیه پنومبرا مغز ایجاد می شود. درمان با آنتی بادی خنثی کننده anti-CD300a باعث بهبود نقص عصبی بعد از MCAO می شود. این یافته ها نقش مهم افروسیتوز را در مرحله فوق حاد آسیب شناسی سکته مغزی ایسکمیک نشان می دهد و CD300a را به عنوان هدف ایمونوترپی در درمان سکته مغزی ایسکمیک شناسایی میکند.

ایسکمی مغزی=عارضه ناشی از نرسیدن اکسیژن به مغز می باشد.
افروسیتوز=پروسه ای که سلول های آپاپتوز توسط سلول های فاگوسیتوز حذف می شوند.

ویراستار:فاطمه رضائی بدر

لینک مقاله:

https://www.science.org/doi/10.1126/sciimmunol.abe7915

درباره‌ی محدثه مسکین نواز

محدثه مسکین نواز هستم دانشجوی بیوتکنولوژی، عضو خانواده ی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد، امیدوارم از این مطالب لذت ببرید.

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *