کاهش علائم بیماران نخاعی به وسیله سلول های بنیادی

 امروزه بسیاری از افراد دچار آسیب های نخاعی هستند که در اکثر موارد این آسیب ها ناشی از ترومای فیزیکی چون تصادف رانندگی، زخم گلوله، سقوط، یا آسیب‌های ورزشی است، اما ممکن است ناشی از دلایل غیرترومایی چون عفونت، جریان ناکافی خون، و تومورها باشد.

آسیب طناب نخاعی  (Spinal Cord Injury )  یا  (SCI)، آسیبی است که موجب تغییرات موقتی یا دائمی در عملکرد طناب نخاعی شود علامات چنین آسیبی ممکن است شامل از دست رفتن عملکرد عضلانی، حسی یا خودمختاری در اجزائی از بدن که زیر ناحیه آسیب دیده‌اند شود. آسیب، ممکن است در هر سطح از طناب نخاعی صورت گیرد و ممکن است کامل باشد: بدین صورت که تمام عملکردهای حسی و عضلانی در قطعات خاجی پایین‌تر از بین رود، یا ممکن است این آسیب ناکامل باشد: یعنی هنوز برخی از پیام‌های عصبی قادر به انتقال از قسمت آسیب دیده، تا قطعات خاجی طناب نخاعی S4-5 می‌باشند. براساس مکان و شدت آسیب دیدگی، علامات متنوعی، از کرختی گرفته تا فلج کامل، شامل بی‌اختیاری مدفوع و ادرار ممکن است پدیدار شوند

طبق تحقیقات درمان با سلول بنیادی میتواند در کاهش اثرات بیماران نخاعی موثر باشند.

حال دکتر Dr. K Eliyas Basha   از بیمارستان  Salem Manipal در هند با کمک  سلول های بنیادی توانست علائم یک بیمار مبتلا به آسیب نخاعی که  تمام حواس  خود را از دست داده بود وعوارضی همچون، از دست دادن عملکرد و کنترل مثانه ،ضعف در هر دو پا و بازو،  از دست دادن احساسات  را داشت بهبود بخشد.نکته قابل توجه اینجاست که پس ازدرمان ،عملکرد مثانه بازیابی شد و دیگر نیازی به کانتر یا سوندادراری برای فرد نبود،اندام ها قوی تر شدند و احساسات به اعضا بازگردانده شد.

روند درمان به این گونه بود که مغز استخوان از ناحیه ران گرفته شده پس از 6هفته کشت سلول های بنیادی بالغ به مجموع 100 میلیون رسید و این سلول ها در یک روش جراحی (C3-C4) به بدن بیمار تزریق شد .

روشن است که این روش سلول درمانی سبب درمان کامل نمی شود  اما به بهبود زندگی بیمار  کمک میکند.این همان چیزی است که سلول های بنیادی بالغ انجام می دهند- آنها آسیب را ترمیم می کنند و زندگی را بدون عوارض جانبی بهبود می بخشند.

امید است که با پیشرفت علم در زمینه سلول های بنیادی و گسترش این روش در دنیا به بهبود هزاران بیمار مبتلا به آسیب های نخاعی کمک ویژه ای کنیم.

ویراستار: فائزه شمس‌الدینی

منبع:

Stem Cell Treatment Helps Spinal Cord Injury | “Latest Stem Cells News” (stem-cells-news.com)

درباره‌ی فرشته جهانی

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *