درمان ماهیچه های آسیب دیده به وسیله سلول های پوستی

سال ها پیش دانشمندان بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) راهی برای تبدیل سلول های پوستی به سلول های ماهیچه ای که خود تجدید پذیر بودند، کشف کردند. به نظر می رسد این سلول ها نوید دهنده  درمان جراحات و  بیماری های تجدید ناپذیر مانند دیستروفی عضلانی باشند. اکنون آن ها بر این باورند که دیدگاه آن ها می تواند دستورالعمل هایی برای تولید سلول های عضلانی همسان برای درمان طیف وسیعی از اختلالات ارائه دهد. محققان MGH سلول های عضلانی خود را سلول های پیش سازنده میوژنیک (iMPCs) می نامند.

آن ها  در یک مطالعه جدید که در مجله Genes & Development منتشر شده است ، توضیح می دهند که چگونه افزودن سه ماده شیمیایی به سلول های پوست باعث تبدیل آن ها به iMPC می شود. ژني كه MyoD ناميده مي شود مي تواند سلول پوستي را به سلول ماهيچه اي تغيير دهد، اگر چه سلول هاي ماهيچه اي بالغ نمي توانند براي ساخت ماهيچه جديد تقسيم شوند. در آزمايشات قبلي ، محققان 3 ماده شيميايي را كشف كردند كه مي تواند در عوض سلول هاي پوستي را به حالت اوليه مانند سلول هاي بنيادي برگرداند در حالي كه به آن ها اجازه خواهد داد تا به سلول هاي عضلاني خود تجديد پذير تبديل شوند. راهكاري كه محققان MGH در مطالعه جديد كشف كردند اين است كه مواد شيميايي مورد استفاده، گروه متيل كه در فرآيندي موسوم به متيلاسيون به DNA اضافه مي شود را حذف مي كنند.

Yagi نویسنده ارشد ، فردی محقق در MGH ، دارای دکترا، در بیانیه ای گفت: متیلاسیون DNA به طور معمول ماهيت سلول های تخصصی را حفظ می کند و ما نشان دادیم كه حذف آن برای دستیابی به ماهيت سلول های بنیادی عضلانی حائز اهميت است.

این جدیدترین مطالعه ای است که بر روی یافتن راه های جدید برای بازسازی ماهیچه ها متمرکز شده است. در اوایل سال جاری ، یک تیم استرالیایی گزارش داد که پروتئینی به نام NAMPT می تواند با تقویت فرایند بهبود طبیعی در بدن که هنگام مهاجرت ماکروفاژها به نقاط آسیب دیده اتفاق می افتد ، ماهیچه را در مدل های گورخرماهی و موش بازسازی کند. سایر گروه های تحقیقاتی بر نقش پروتئین MyoD در بهبود تمرکز کرده اند. به عنوان مثال ، یک تیم Sanford Burnham Prebys کشف کرد که در افراد مسن ، سلول های بنیادی ماهیچه ای قدیمی می توانند واکنش آسیب DNA را ایجاد کنند که MyoD را مسدود کرده و از تشکیل سلول های ماهیچه ای جلوگیری می کند.

دانشمندان MGH معتقدند یافته های آن ها می تواند فراتر از بازسازی عضلات مفید باشد. می توان از مخلوط این سه ماده شیمیایی برای تولید سلول های بنیادی انواع مختلف بافت ها استفاده کرد.

ویراستار: مهدی وکیلی شعار

https://www.fiercebiotech.com/research/mgh-team-shows-how-injured-muscles-could-be-repaired-patients-own-skin-cells

درباره‌ی مهدی ضیاء رزاز

دانشجوی کارشناسی بیوتکنولوژی

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *