توزیع عناصر شیمیایی و اثر انگشت DNA خاک، شواهد مهمی در تحقیقات پرونده قتل را ارائه می دهد

زمینه: مشارکت علمی برای حل پرونده های جنایی، یا مشارکت در طول آزمایش های پزشکی قانونی، یکی از جنبه های مهم سیستم قضایی است. امکان استخراج اطلاعات معتبر از مقادیر ناچیز نمونه ها و تطبیق و تایید شواهد با آزمون های قوی و بدون ابهام، نکات کلیدی چنین فرایندهایی هستند. گزارش کنونی افشای مجاز تحقیقاتی است که با انتصاب دادستان کل در مورد یک پرونده قتل در شمال ایتالیا انجام شده و شواهد موثری را برای محاکمه قضایی به همراه داشته است.

روش شناسی/یافته های اصلی: توزیع متناسب 54 عنصر شیمیایی و اثر انگشت DNA اجتماع باکتریایی به عنوان نشانه منحصر به فرد برای اثبات شباهت دو نمونه خاک استفاده شد. خاک اول در محل جنایت، در امتداد یک مزرعه ذرت جمع اوری شد، درحالی که خاک دوم به مقدار کمی در فرش خودرویی که از مظنون اصلی توقیف شده بود در مکانی دور پیدا شد. شباهت تطابق دو خاک با عبور از نتایج دو تکنیک مستقل ثابت شد:

الف)تجزیه عنصری از طریق مقایسه طیف سنجی جرمی پلاسما(ICP-MS) و طیف سنجی انتشار نوری (ICP-OES) و

ب)آنالیز محدود DNA ریبوزومی با الکتروفورز ژل ((ARDRA گسترش یافت.

نتیجه گیری: علاوه بر معرفی کاربرد جدید این روش ها در رشته های پزشکی قانونی، سطح بسیار دقیق تفکیکات مشاهده شده، احتمالات جدیدی در زمینه های نوع خاک و ردیابی آن، آنالیزهای تاریخی، بررسی های ژئوشیمیایی و نقشه برداری جهانی زمین آشکار می کند.

درباره‌ی محدثه مسکین نواز

محدثه مسکین نواز هستم دانشجوی بیوتکنولوژی، عضو خانواده ی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد، امیدوارم از این مطالب لذت ببرید.

همچنین ببینید

تزریق صبحگاهی واکسن سینوفارم دو برابر موثرتر خواهد بود

در مطالعه اخیر در Cell Research ، ژانگ و همکارانش پاسخ ایمنی شناسی را در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *