بازسازی سلول های بنیادی در آسیب های نخاعی شدید

محققان در پژوهشی مشترک بین دانشگاه و بیمارستان California, San Diego توانستند تا حد بسیار زیادی رشد آکسون ها را در محل هایی که نخاع موش ها دچار آسیب شدید شده بود ، بازسازی کنند. تحقیقات آن ها نشان داد که سلول های عصبی در مراحل اولیه توانایی زنده ماندن و گسترش آکسون ها ، برای ایجاد تقویت کننده های عصبی جدید وعملکردی در محل آسیب در سیستم عصبی مرکزی بزرگسالان (CNS) را دارند.


این مطالعه همچنین ثابت کرد که حداقل برخی از انواع آکسون های CNS بزرگسالان می توانند بر محیط رشد طبیعی بازدارنده غلبه کرده و در فواصل طولانی رشد کنند. نکته مهم این است که سلول های بنیادی در گونه های خاصی این ویژگی ها را از خود نشان می دهند. این اثر در 14 سپتامبر در مجله Cell منتشر می شود.


دانشمندان سلول های بنیادی عصبی را در ماتریسی از فیبرین (یک پروتئین کلیدی برای لخته شدن خون که قبلاً در روش های عصبی انسان استفاده می شد) ، با عوامل رشد مخلوط کرده و ژل تشکیل می دهند. سپس ژل با طناب نخاعی کاملاً بریده شده به محل آسیب موش های صحرایی وارد شد.

tuszynski Mark ، دکترای گروه علوم اعصاب و مدیر UC سن دیه گو از مرکز UCSD برای ترمیم عصبی ، که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت می گوید: “با استفاده از این روش ، پس از شش هفته ، تعداد آکسون هایی که از محل آسیب بیرون می آیند بیش از 200 برابر آنچه قبلاً دیده شده بود هستند. آکسون ها در مطالعات قبلی 10 برابر طول آکسون ها رشد کردند و مهم تر از همه ، بازسازی این آکسون ها باعث بهبود عملکرد قابل توجهی در آن ها شد.”


علاوه بر این ، سلول های بالغ بالای محل آسیب به سلول های بنیادی عصبی متمایز شدند و یک مدار تقویت کننده جدید ایجاد کردند که می تواند به صورت الکتریکی اندازه گیری شود. tuszynski می گوید: “با تحریک نخاع در چهار قسمت بالای آسیب و ثبت این تحریک الکتریکی در سه قسمت زیر ، تقویت کننده های جدیدی را در محل تعاملات تشخیص دادیم.”


‏برای تایید اینکه این مکانیسم های بازیابی اساسی، ناشی از تشکیل تقویت کننده های جدید بوده، هنگامی که موش ها بهبود یافتند نخاع آن ها در بالای ایمپلنت مجددا قطع شد. موش ها توانایی حرکت را از دست دادند. تشکیل تقویت کننده های جدید در میان آسیب ها تایید شد.


‏روش پیوند باعث پیشرفت قابل توجهی در عملکرد آن ها شد. در مقیاس پیاده روی ۲۱ درجه ای نمره آنها ۱/۵ شد در حالی که پس از درمان با سلول های بنیادی این عدد به ۷ رسید که نشان دهنده توانایی حیوانات در به حرکت در آوردن همه مفاصل پاهای آسیب دیده است.


‏نتایج این تحقیقات با استفاده از ۲ رده سلول های بنیادی انسانی ، تکرار شد. یکی از آن ها آزمایشات انسانی بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک( ALS) بود. Tuszynski گفت: «نتایج بدست آمده از سلول های انسان و موش دقیقا مانند هم بودند.»


‏در این پژوهش از پروتئین فلورسنت سبز ( GFP) استفاده شده است که تا پیش از این هیچگاه برای ردیابی رشد سلول های عصبی استفاده نشده بود. دکتر Paul Lu دستیار پژوهشی مرکز ترمیم سلول های عصبی دانشگاه سن دیه گو همچنین گفت:« با برچسب گذاری سلول ها با GFP توانستیم رشد سلول های بنیادی، تمایز آنها به نورون ها و رشد آکسونی را مشاهده کنیم. این سلول ها توانایی کامل رشد و ایجاد ارتباطات نورون های میزبان را دارند. این نتایج شگفت انگیز است چرا که تا کنون این روش وجود نداشته است».
‏طبق گفته محققان، این پژوهش نشان می دهد نورون ها در مراحل اولیه قادرند بر مهارکننده‌های موجود در سیستم عصبی بزرگسالان، که برای حفاظت گسترده از سیستم عصبی مرکزی و جلوگیری از رشد غیر معمول سلول های دستگاه عصبی مرکزی نقش دارند ، غلبه کنند.


ویراستار: مهدی وکیلی شعار

http://www.stem-cells-news.com/1/stem-cells-regenerate-severe-spinal-cord-injury/

درباره‌ی علیرضا تیموری

کارشناسی آموزش زیست شناسی

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *