مطالعه روی سگ ها و گربه ها مسیر های کلیدی ایمنی را روشن می سازد

پس از مطالعه خانواده پروتئین خاصی در سگ ها ، دانشمندان دانشکده پزشکی هاروارد توانستند اصلاحاتی را در گروه پروتئین مشابه در انسان ایجاد کنند.

پروتئین های Caspase نقش مهمی در مرگ برنامه ریزی شده سلولی ایفا می کنند و می توانند سیستم ایمنی را برای مبارزه با بیماری ها تحریک کنند ؛ اما انسان ها Caspase ای ندارند که بتواند عملکردهای مورد نیاز برای فعال کردن سیستم ایمنی را انجام دهد.

اکنون به لطف فهم و شناختی که از سگ ها و گربه ها به دست آمده، محققان دریافتند آنها می توانند Caspase  های انسانی را طوری اصلاح کنند که به عنوان یک مسیر پیام رسانی تک پروتئینی عمل کند.

به گفته محققان ، این یافته ها روز جمعه در مجله Science Immunology گزارش شد و اطلاعات کلیدی در مورد مسیرهای پیچیده ایمنی ذاتی در افراد ارائه می دهد.

دانشمندان دانشکده پزشکی هاروارد و بیمارستان کودکان بوستون خانواده های پروتئینی Caspase را در سگ و گربه مورد بررسی قرار دادند تا ببینند چگونه آن ها با Caspaseها در انسان مقایسه می شوند. بر اساس یافته های آنها در سگ ها ، محققان توانستند مکانیزمی را بیابند که توسط آنCaspase های انسانی پروتئین های IL-1 را می شکنند؛

این پروتئین ها (IL-1) پاسخ های ایمنی و التهابی را تنظیم می کنند. آنها سپس Caspaseهای انسان را تغییر دادند تا مسیرهای ایمنی ذاتی در یک پروتئین “متراکم” شوند. این پروتئین NLRP3 را فعال می کند ، شبکه ای از گیرنده ها و حسگرهای سیستم ایمنی ذاتی که باعث ایجاد واکنش التهابی می شود.

 Jonathan kagan، دکترای تخصصی اطفال هاروارد ، در ایمیلی به Fierce Biotech Research گفت: “کشف ما در مورد مکانیسم نحوه برش IL-1 توسط Caspaseها فرصتی را برای ایجاد بازدارنده های نسل بعدی التهاب فراهم می کند. کمپلکس پروتئینی NLRP3 یک هدف داغ در بیوفارما است.Therapeutics Ventus  در ماه آوریل یک سری 100 میلیون دلاری برای حمایت از مهار کننده NLRP3 که به مغز نفوذ می کند ، دریافت کردند. Roche در سپتامبر گذشته 451 میلیون دلار برای خرید Inflazome برای مهار کننده های NLRP3 مغزی خود پرداخت کرد.NodThera  و ZyVersa نیز در صف هستند.

تیم هاروارد در این مطالعه توضیح داد که برای فعال شدن  NLRP3، Caspaseها باید دو عمل مهم را انجام دهند. محققان دریافتند که سگ ها پروتئینی ترکیبی را نشان می دهند که می تواند هر دو فعالیت را انجام دهد و گربه ها دارای Caspase هیبریدی مشابه با مکانیسم عملکردی کمی متفاوت هستند. با در اختیار داشتن این شناخت ، دانشمندان سپس نسخه ساده شده Caspase انسان را مهندسی کردند.

Kagan گفت: “که این توسعه می تواند چالش های جدیدی را در زمینه مهندسی ترکیب مسیرهای ایمنی ایجاد کند ، که به نوبه خود می تواند چالش ها برای توسعه ایمونوتراپی های جدید را افزایش دهد. برخالف رویکردهای قبلی که بر تمام عملکردهای Caspase تأثیر می گذارد ، این دانش جدید به ما امکان می دهد تا التهاب وابسته به اینفلامازوم را مورد هدف قرار دهیم. “

ویراستار: طاها نظری

https://www.fiercebiotech.com/research/study-dogs-and-cats-finds-a-certain-protein-can-create-multiple-immune-pathways

درباره‌ی مهدی ضیاء رزاز

دانشجوی کارشناسی بیوتکنولوژی

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *