کشف مکانیسم کلیدی خفتگی سلول های بنیادی روشی کمک کننده به درمان سرطان در آینده

این مطالعه درک چگونگی کنترل عملکرد سلول های بنیادی و اهداف درمانی جدید را ارائه می دهد.

محققان مرکز سرطان princes Margaret به دانشی جدید دست یافته اند که درک گسترده ای از چگونگی فعالیت سلول های بنیادی خون ساز خاموش و توانایی آن ها در هموار کردن مسیرهای درمانی برای درمان شماری از سرطان ها ارائه کرده اند.

این تیم بوسیله ی مطالعات مکانیکی عمیق لیزوزوم که یک ارگانل غشاء دار است و در همه ی سلول ها یافت می شود، به این کشفیات دست یافتند. روزگاری اعتقاد بر آن بود که لیزوزم ها صرفآ سطل زباله های سلول های بنیادی هستند که اعمالی همچون بازیافت مواد زائد، تنظیم بازسازی سلولی را انجام می دهد و در همه ی انواع سلول ها عمل می کنند. اما تحقیقات انجام شده توسط گروه PM بر اساس دانش جدید بدست آمده در مورد لیزوزوم ها، نشان می دهد که آن ها به عنوان مرکز کلیدی سیگنالینگ عمل می کنند و می توانند سلول های بنیادی خون ساز را برای مدتی طولانی تنظیم کنند. این تحقیقات انجام شده بوسیله ی محققان، بررسی می کند که چرا سلول های بنیادی خون ساز می توانند برای سال ها بصورت خواب رفته باقی بمانند و اینکه چگونه لیزوزوم می تواند بطور پیوسته به عنوان یک سنسور، حتی در موقعیت های به شدت غیر فعال، عمل کنند.

تیم تحقیقاتی princes Margaret کشف کرده اند که علیرغم غیرفعال بودن سلول ها، لیزوزوم درون این سلول ها همچنان به شدت فعال است،  قطع و غیرفعال کردن گیرنده های دخیل در سیگنال های رشد و انتقال مواد مغذی به درون غشاء سلول های بنیادی، این اجازه را می دهد که آن ها در حالت خواب رفتگی باقی بمانند.

نتایج بدست آمده دارای پیامد های فراتر از مطالعات هستند و بطور بالقوه امکان کنترل تعادل میان خفتگی سلول ها و فعال شدن سلول های بنیادی که به تأمین مجدد ذخایر خونی کمک می کنند، را فراهم می کنند. نتایج حاصل شده از بخش آزمایشگاهprinces Margaret  دانشمند ارشد دکتر John Dick بدست آمده و در آگوست 2021 در cell stem cell منتشر شد. دکتر Laura Garcia-Prat نویسنده اول مقاله و دکتر Stephanie Xie نویسنده ی ارشد است که دکتر Prat را در نوشتن مقاله همراهی کرده است.

بر اسا گفته های دکتر Garcia-Prat:” این مطالعه، مکانیسم جدید نهفتگی سلول را کشف کرده است، که شامل مهار کردن ارگانل ها، لیزوزوم و خاموش نگهداشتن سلول است. این مطالعه مسیری را می گشاید که در آن لیزوزوم می تواند بطور بالقوه به عنوان یک هدف درمانی مهار شود”.

سالانه ده ها هزار نفر در سر تا سر جهان پیوند مغز استخوان را برای مبارزه با لوسمی( سرطان خون) را دریافت می کنند. دوز بالای شیمی درمانی برای از بین بردن سریع تقسیم سلول های سرطانی استفاده می شود، اما این روش می تواند بطور همزمان سلول های بنیادی که نیاز است تا سلول های خونی سالم را باز تولید کنند را هم از بین ببرد. پیوند سلول های بنیادی برای بازسازی ذخایر خونی سالم بیمار استفاده می شود، اما پیدا کردن یک اهداکننده ی مناسب می تواند چالش برانگیز نیز باشد، بویژه در جوامع مختلف قومی و نژادی که ممکن است تعداد اهدا کنندگان زیاد نباشد و یا اصلا اهدا کننده ای وجود نداشته باشد.

سلول های بنیادی موجود در خون بند ناف دارای ارزش قابل توجهی به عنوان یک منبع اهدایی مازاد هستند، اما تعداد سلول های بنیادی موجود در خون بند ناف غالبآ برای یک دریافت کننده ی بزرگسال بسیار ناچیز است. فهم چگونگی فعالیت و گسترش سلول های بنیادی در یک مسیر کنترلی می تواند خون بند ناف را بطور گسترده ای مفید سازد.

توانایی کنترل عملکرد سلول های بنیادی می تواند در مواقعی که سلول های بنیادی به علت بیماری، التهاب و دارو درمانی به اشتباه فعال می شوند، مفید باشد، به گونه ای که می توان به باز گرداندن حالت خفتگی برای نگهداری این اجزاء ارزشمند کمک کند.

بنا به گفته ی دکتر Dick:” یادگیری و داشتن اطلاعات در رابطه با چگونگی نگهداری و حفظ سلول های بنیادی خون امری حیاتی است. اگر سلول های بنیادی در یک مسیر نامناسب فعال شوند، می توانند عواقب بسیار گسترده ای را بر سیستم خونی داشته باشند، بگونه ای که سلول های بنیادی از بین خواهند رفت و دیگر در کل طول عمر آن ها را نخواهیم داشت”. همچنین دکتر Dick اضافه می کند:” شما باید هرکاری را که می توانید انجام دهید تا سلول ها در حالت خفتگی باقی بمانند و یکی از راه هایی که شما می توانید انجام دهید، جلوگیری از شناسایی سیگنال های محیطی توسط سلول است”.

این کار همچنین می تواند به درک بیش تر سلول های بنیادی لوسمی، که از سلول های بنیادی معمولی تقلید می کند و اغلب دارای توانایی غیر فعال شدن و به حالت خفته رفتن و فرار از درمان هستند، کمک کند.

دکتر Stephanie Xie می گوید:” اکنون جالب است نگاهی  به این سلول های بنیادی لوسمی بی اندازیم و ببینیم چگونه مکانیسم آن ها تنظیم می شود”.

نویسنده ی اصلی دکتر Garcia-Prat می گوید:” این کار را تنها می توان در آزمایشگاه دکتر Dick در مرکز سرطان princes Margaret واقع در دانشگاه health network انجام داد. ما یکی از معدود آزمایشگاه ها در جهان هستیم که با سلول های بنیادی خون ساز انسان کار می کند، بر این اساس این امر سبب ایجاد تفاوت بسیاری در تفسیر تحقیق ما برای به کارگیری در درمان هایی برای افراد می شود”.

ویراستار: مهدی وکیلی شعار

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/08/2

درباره‌ی نگین مقصودی

نگین مقصودی، دانشجوی کارشناسی رشته بیوتکنولوژی.

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *