رویکردهای آنژیوژنیز درمانی برای بیماری ایسکمیک قلب

بیماری ایسکمیک قلب (IHD) در اثر تنگی عروقی ایجاد می شود که برای تأمین خون، مواد مغذی و اکسیژن به بافت میوکارد کار می کنند.

اپیدمی IHD در سراسر جهان به رغم پیشرفت چشمگیر در درمان های مداخله ای و جراحی برای این بیماری، فورا به درمان های ابتکاری نیاز دارد.

رگ زایی یک فرایند فیزیولوژیکی و پاتوفیزیولوژیکی است که رشد عروق را از رگ‌های خونی قبلی موجود در پاسخ به کمبود اکسیژن آغاز می کند.

این روند به طور طبیعی با گذشت زمان اتفاق می افتد و محققان و پزشکان را ترغیب کرده است تا نتایج تسریع یا افزایش این پاسخ رگ زایی را به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای IHD بررسی کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که رگ زایی درمانی، بافت ایسکمیک قلب را دوباره به عروق تبدیل می‌کند، پیشرفت انفارکتوس بافت را کاهش می دهد و از نیاز به اقدامات جراحی تهاجمی یا پیوند عضو / بافت جلوگیری می کند.

روش های مختلفی از جمله استفاده از پروتئین ها، ژن ها، سلول‌های بنیادی و یا پیش ساز و ترکیبات مختلف برای تقویت رگ زایی استفاده شده است.

در حالی که آزمایشات بالینی برای این رویکردها در حال انجام است، میکرو وزیکول‌ها و اگزوزوم ها اخیراً به عنوان یک رویکرد cell – free برای تحریک رگ زایی بررسی شده اند و ممکن است محدودیت های استفاده از سلول های زنده را دور بزند.

این مقاله مروری خلاصه ای از روش های انجام رگ زایی درمانی برای IHD را با برجسته سازی پیشرفت ها و چالش هایی که به کاربرد یک داروی بالقوه ضد رگ زایی می پردازد را نشان می‌دهد.

● دریافت مقاله ⬇️

درباره‌ی مهتاب داودی

مهتاب داودی هستم ، عضو خانوده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد ، امیدوارم از مطالب به روز دنیای زیبای سلول های بنیادی لذت ببرید

همچنین ببینید

پیشرفت در دوران ایمونوتراپی سرطان

سرطان بر جمعیت و کیفیت زندگی انسان های سراسر جهان تأثیر می گذارد و بیماران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *