عملکرد تنظیم کننده سیستم ایمنی سلول های بنیادی

سلولهای بنیادی مزانشیمی (MSC) زیرمجموعه ای نادر از سلولهای بنیادی مستقر در مغز استخوان هستند که در آنجا از نزدیک با سلولهای بنیادی خون ساز تعامل دارند و از رشد و تمایز آنها پشتیبانی می کنند. MSC می تواند به چندین سویه مزانشیمی و غیر مزانشیمی تمایز یابد و ابزاری امیدوار کننده برای ترمیم بافت فراهم می کند.

علاوه بر این ، MSC بسیاری از عملکردهای سلول T ، سلول B و سلول های NK را سرکوب می کند و ممکن است بر فعالیت های سلول دندریت نیز تأثیر بگذارد. به دلیل ایمنی زایی محدود ، MSC، توسط میزبان های ناسازگار با HLA به خوبی شناخته نمی شود. بر اساس این ویژگی های منحصر به فرد ، در حال حاضر این موضوع که ممکنه از MSCs برای درمان بیماری هایی به واسطه سیستم ایمنی، استفاده شود، تحت بررسی قرار گرفته است.

با این حال ، اخیراً وقتی در شرایط خاص مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند ، شرایط ایمنی و عملکرد سرکوب کننده سیستم ایمنی آنها به چالش کشیده شده است. بنابراین ، این احتمال وجود دارد که اثرات MSC بر روی سیستم ایمنی بدن نه تنها تحت تأثیر برهمکنش های سلول با سلول است بلکه تحت تأثیر عوامل محیطی شکل دهنده فنوتیپ و عملکرد آنها نیز باشد.

 

برای مطالعه ادامه مقاله روی لینک زیر کلیک کنید…?

همچنین ببینید

پیشرفت در دوران ایمونوتراپی سرطان

سرطان بر جمعیت و کیفیت زندگی انسان های سراسر جهان تأثیر می گذارد و بیماران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *