پیش بینی اسکیزوفرنی با کمک سلول‌های بنیادی

محققان موسسه Salk ,با استفاده از دانش نوین سلول بنیادی، نشان داده اند که سلولهای عصبی مشتق از سلولهای پوستی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ، در مراحل اولیه تکامل بسیار عجیب عمل می کنند . این مسئله ما را به سمت استفاده از روش‌هایی برای تشخیص زودهنگام و درمان بالقوه این بیماری راهنمایی میکند.
در حال حاضر، بیش از 1/1 درصد جمعیت جهان مبتلا به اسکیزوفرنی هستند ، که حدود سه میلیون مورد ابتلا تنها در ایالت متحده آمریکا ، تخمین زده میشود .

هزینه اقتصادی این بیماری بالاست:
در سال 2002، آمریکایی ها حدود 63 میلیارد دلار برای درمان و مدیریت این ناتوانی هزینه کردند .
اما هزینه عاطفی آن بالاتر است : 10 درصد افراد مبتلا به اسکیزوفرنی به دلیل تحمل بار این بیماری مرتکب خودکشی می شوند.
محققان Salk توانستند با استفاده از علم سلول‌های بنیادی از بروز این مشکل جلوگیری کنند. آن ها سلولهای پوستی بیماران را جدا کردند، سلولها را به شکل ابتدایی تر سلول بنیادی برگرداندند و سپس آن ها را به سلولهای عصبی اولیه تمایز دادند( آنها سلولهای جد عصبی نامیده شدند یا NPCs = neural progenitor cells). این NPCs مشابه سلولهای مغزی جنین در حال تکامل هستند .
محققان NPCs را از سلولهای پوستی چهار بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی و شش فرد سالم تولید و در دو آزمایش مختلف امتحان کردند. در یکی از تست ها آن ها به اینکه چگونگی حرکت سلولی و برهمکنش آنها با سطوح خاص توجه کردند، در تست دیگر آنها به تنش در سلولها بوسیله تصویرسازی از میتوکندری که یک اندامک کوچک برای تولید انرژی در سلول است، توجه کردند.
در هر دو تست تیم Salk متوجه شدند که NPCs افراد مبتلا به اسکیزوفرنی از جهات زیادی با سلولهایی که از افراد بدون بیماری جدا شدند، متفاوت میباشد .

 

منبع : http://www.stemcellsnews.com

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *