استفاده از سلول های بنیادی برای نبرد با کرونا

  • استفاده از سلول های بنیادی برای نبرد با COVID-19
    وقتی خبر ویروس کرونا از ووهان چین منتشر شد دکتر Kunlin Jin و یک تیم بین المللی سریعا برای مقابله با این بیماری عجیب به هم پیوستند .
    دکتر Jin با تکیه بر مطالعات ۲۰ ساله ی خود بر روی سلول های بنیادی با این تیم بین المللی برای نجات جان انسان ها همکاری میکند .

وی که بیشتر وقت خود را صرف کار در کنار دانشجویان فارغ التحصیل در درمان سلولهای بنیادی برای مبارزه با سکته های مغزی در انستیتوی سلامت سالمندان HSC میکند ، این بار به همراه همکاران خود از یک راه حل قرن 21 ام برای مقابله با یک بیماری همه گیر استفاده کردند . آنها به جای یافتن داروی ضد ویروسی ، آزمایش کردند که آیا سلولهای بنیادی می توانند برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای دفع پنومونی COVID-19 استفاده شوند یا خیر .
طبق گفته وی یافته های اولیه امیدوار کننده است و تلاش بین المللی آنها برای آزمایش این روش درمانی به عنوان یک مطالعه طولانی مدت با بیماران بیشتر در چین ادامه خواهد داشت ، چرا که این مطالعات نشان داده است که تزریق درون وریدی سلولهای بنیادی مزانشیمی انسان روشی ایمن و کارآمد برای معالجه بیماران مبتلا به COVID-19 است ، به خصوص در بیماران مسن که دارای وضعیت حاد هستند .

کار بی وقفه !
به عنوان بخشی از درمان تجربی ، سلولهای بنیادی به صورت داخل وریدی به جریان خون هفت بیمار در پکن که به شدت بیمار بودند تزریق می شدند. براساس این مطالعه ، به سه بیمار نیز دارونما تزریق شده است .
دکتر جین گفت: افراد آزمایش شده در بیمارستان YouAn پکن بیمار بودند . طبق این بررسی ، آزمایش از 30 ژانویه آغاز شد.
دکتر جین گفت ، این هفت بیمار که سلولهای بنیادی دریافت کرده بودند با موفقیت درمان شدند و طی 14 روز از بیمارستان مرخص شدند. از بیمارانی که دارونما دریافت کرده بودند ، یک نفر درگذشت ، وضعیت یک نفر شدید و نفر سوم نیز دچار سندرم تنفسی حاد (ARDS)شد .
قبل از استفاده از سلولهای بنیادی در ایالات متحده برای مبارزه با ویروس ، باید آزمایشات بالینی در این کشور انجام شود و تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده انجام شود.

یافته های این تیم در مقاله ای با عنوان : “Transplantation of ACE2-Mesenchymal Stem Cells Improves the Outcome of Patients with COVID-19 Pneumonia.” ، منتشر خواهد شد .

از آنجا که عناوین بین المللی در مورد ویروس تکامل می یابد ، تحقیقات و همکاران بالینی بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده ، انگلستان ، کره جنوبی ، چین و روسیه تجارب خود را در این زمینه جمع کردند .
هنگام حمله کروناویروس ، می تواند منجر به طوفان سایتوکاینی ناشی از ویروس شود (اصطلاحی که سیستم ایمنی در بدن چنان تحریک می شود که مایعات پر کننده ریه ها و بافت ها آسیب می بینند )
دکتر David P. Siderovski ، استاد فارماکولوژی و علوم اعصاب در دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم بیوشیمی HSC، گفت : ” به نظر می رسد یکی از دلایل اصلی پنومونی COVID-19 که موجب فوت یک نفر میشود همین طوفان فعالیت سایتوکاین هاست که سعی در مبارزه با ویروس دارد . ”
مطابق با مقاله این ژورنال ، هیچ داروی ویژه یا واکسنی برای درمان بیماران مبتلا به COVID-19 آماده نیست . از این رو یک نیاز بزرگ برآورده نشده برای یک درمان ایمن و موثر برای بیماران آلوده به کویید ۱۹ خصوصا در موارد خاد وجود دارد . علاوه بر این ، یافتن ضد ویروسی برای بیماران مبتلا به COVID-19 یک کار دشوار است
وی افزود : ” هنگامی که HIVدر دهه ۱۹۸۰شایع شد ما تلاش می کردیم تا AZT (آزیدوتیمیدین) بسازیم ، اکنون محققان در تلاشند تا ایده های مختلفی را برای مقابله با این ویروس به وجود آورند و به هر چیزی در این شرایط سخت نیازمندیم ، هرآزمایش و هر چیزی که بتوان از آن برای مقابله با کرونا استفاده کرد. ”
*

درباره‌ی زهرا پهلوانی

زهرا پهلوانی هستم دانشجوی بیوتکنولوژی ، عضو خانوده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد ، امیدوارم از مطالب به روز دنیای زیبای پزشکی بازساختی و سلول های بنیادی لذت ببرید

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *