درمان جدید بیماری تیروئید با استفاده از سلول های بنیادی

گزارشی جدید در مجله ی پزشکی stem cell reportsمنتشر شده است که حاکی از یک پیشرفت تحقیقاتی راجع به استفاده از سلول های تیروئیدی به دست آمده از سلول های بنیادی برای درمان های جدید می باشد. دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون هدایت این کار را به عهده گرفتند .
آنها به یک روش موثر ساخت سلول های تیروئیدی بوسیله ی سلول های بنیادی اشاره کرده اند که در نهایت به تشریح (تجزیه و تحلیل) و درمان بیماری تیروئید کمک خواهد کرد.
کشف مذکور، بعد از تحقیقاتی که روی موش‌ها انجام شد، آشکار گشت. سلول‌های بنیادی به دلیل این که می توانند در دسته های متفاوتی از انواع سلول ها بالغ شوند، ارزشمندند.

محققانی که در بالا به آنها اشاره شد، پی برده‌اند که چطور سلول های بنیادی اصلاح ژنتیکی شده را از موش ، به سلول های تیروئیدی تبدیل کنند. آنها همچنین دریافتند که «روزنه» ی خاصی در طول نمو سلول وجود دارد که این تغییر شکل را با یک روش موثر انجام می دهد.
گروه، در حالی که مراحل نمو سلول های کشت شده آزمایشگاهی را هدایت می‌کرد، ژن NKx2-1 را نيز روشن و خاموش می کرد. وقتی که ژن روشن بود، در مدت زمان کوتاهی بیشتر سلول‌های بنیادی به سلول های تیروئیدی تبدیل می‌شدند.
استفاده کردن از سلول های بنیادی رویانی اصلاح ژنتیکی شده، روش جدیدی برای تولید سلول های تیروئیدی است که به «تیروسیت» ها معروف اند و به تازگی توسط یک گروه تحقیقاتی از دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون کشف شده است.
این یافته ها که در مجله پزشکی stem cell reports بنیادی منتشر شدند، اولین قدم برای گسترش پروتکل مشابه با استفاده از سلول‌های بنیادی انسانی است که به شبیه ساز(مدل سازی) بیماری تیروئیدی اجازه خواهد داد که بهتر متوجه علل آن و گسترش درمان ها شود.
پژوهشگران ، سلول‌های بنیادی رویانی کشت آزمایشگاهی شده ی موش را مهندسی کردند تا سوویچ ژنتیکی برای یک ژن خاص ، NKx2-1 ، که برای رشد تیروئید مهم است را بیان کند. سپس آنها در حالی که ژن NKx2-1 را در بازه ی کوتاهی از زمان روشن و خاموش و سلول های بنیادی رویانی را در مراحل مختلف هدایت می کردند، متوجه شدند یک دوره زمانی کوتاه وجود دارد که روشن کردن این ژن در آن، باعث تبدیل بیشتر این سلول ها به سلول های تیروئیدی می شود.
این محققان امیدوارند که این پژوهش به پیشرفت در روش های درمانی یا فناوری مهندسی ژنتیک/سلول های بنیادی منجر شود که کیفیت زندگی بسیاری ازکسانی که از بیماری تیروئید یا سایر اختلالات رنج می برند را بهبود خواهد بخشید .

 

منبع: /http://www.stem-cells-news.com/1/new-thyroid-therapies-stem-cells

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *