استنشاق درمانی ، نوید بخش درمان فیبروز ریوی در موش ها

یک مطالعه جدید از دانشگاه ایالتی Carolina شمالی نشان می دهد که ترشحات سلول های بنیادی ریه ( بطور خاص اگزوزوم و ترشحات ) از طریق نبولایزر می تواند به ترمیم آسیب های ریه به دلیل انواع مختلف فیبروز ریوی در موش ها و موش های صحرایی کمک کند. این کار می تواند به درمان مؤثرتر و کم تهاجم برای مبتلایان به فیبروز ریوی انسان منجر شود.

فیبروز ریوی یک بیماری کشنده است که بافت ریه سالم را ضخیم و زخم می کند و باعث ایجاد التهاب و جایگزینی لایه سلولهای ریه با بافت فیبروتیک می شود. در پنج سال گذشته دکتر Ke Cheng و همکارانش سلولهای بنیادی ریه تولید شده با اسفیروئید(LSCs) را به عنوان یك درمان بالقوه برای فیبروز ریوی ایجاد كردند.

دکتر Cheng گفت: “مخلوطی از سلول ها در LSC ها ، محیط زیست طبیعی سلول های بنیادی ( که به عنوان کنام سلول های بنیادی شناخته می شوند ) را بازسازی می کنند. “LSC ها پروتئین ها و فاکتورهای رشد مفیدی را که به عنوان secretomeشناخته می شوند ترشح می کنند – اگزوزوم ها و پروتئین های محلولی که می توانند محیط زیست احیا کننده سلول ها را بازسازی کنند . در این کار ما یک قدم به جلو برداشتیم و ترشح و اگزوزوم سلولهای بنیادی تولید شده با اسفروئید را با دو مدل فیبروز ریوی آزمایش کردیم. “

دكتر Cheng و همكارانش secretome سلول هاي كروي ريه(LSC-Sec)و اگزوزوم سلول هاي كروي ريه(LSC-Exo) را در برابر سلول هاي بنيادي مزانشيمي متداول آزمايش كردند که در مدل های موش و رت این بیماری ناشی از مواد شیمیایی و سیلیکا یا فیبروز ریوی ناشی از ذرات بود . در این روش درمانی سلولهای بنیادی از طریق “سونای سلول بنیادی” تحویل داده می شوند. یک نبولایزر اجازه می دهد پروتئین های درمانی ، مولکول های کوچک و اگزوزوم ها مستقیماً در ریه ها قرار گیرند.

در مدل موش با بیماری فیبروز ناشی از مواد شیمیایی ، محققان دریافتند که اگرچه درمان استنشاق با LSC-Sec یا MSC-Sec منجر به بهبودهایی در مقایسه با مدل شاهد تحت درمان با سالین(نرمال سالین) شد ، درمان با LSC-Sec منجر به كاهش حدود ۵۰ درصد فيبروز در مقايسه با ۴/۳۲ درصد كاهش در درمان با MSC-Sec شد.

در مدل موش با بیماری فیبروز ریوی ناشی از سیلیس ، درمان با LSC-Sec منجر به کاهش ۲۶ درصد فیبروز در مقایسه با ۹/۱۶ درصد کاهش در درمان با MSC-Sec شد.

محققان همچنین به بررسی مدلهای موش هر دو نوع فیبروز ریوی پرداختند و هر دو روش LSC-exosome و LSC-Sec را در برابر MSC-Exo با نتایج مشابه آزمایش کردند. علاوه بر این ، آنها دریافتند ، در حالی که درمان استنشاق LSC-exosome به تنهایی می تواند یک اثر درمانی مشابه با درمان LSC-Sec استخراج کند ، اما secretome کامل هنوز روش درمانی موثر تری بود.

دکتر Cheng اذعان کرد : ” این کار نشان می دهد که ترشحsecretome و اگزوزوم سلول هاي كروي ريه از سلولهای بنیادی مزانشیمی ، در کاهش بافت فیبروتیک و التهاب در بافت ریه آسیب دیده موثرتر هستند. امیدوارم اولین قدم های خود را به سمت روشی کارآمد ، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه برای ترمیم ریه های آسیب دیده برداریم.

با توجه به اثربخشی این روش درمانی در چندین مدل فیبروز ریه و التهاب ، ما قصد داریم به انجام این آزمایش در بیماری های ریوی بیشتری اعم از بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)،سندرم پریشانی حاد تنفسی(ARDS) و فشار خون ریوی(PH) بپردازیم .”

دکتر Kenneth Adler ، همکار نویسنده مقاله ، افزود : ” این یافته که محصولات منتشر شده توسط سلولهای بنیادی ریه می توانند به همان اندازه مؤثر باشند ، در غیر این صورت ، استفاده از خود سلول های بنیادی در درمان فیبروز ریوی می تواند یک یافته مهم باشد که می تواند در بسیاری از بیماری های دیگر که در آن درمان با سلول های بنیادی انجام می شود موثر باشد. “

منبع : http//:www.stemcellsportal.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *