مهار التهاب مغز استخوان می تواند منجر به پیشرفت در درمان سرطان خون شود

طبق نشریه جدید محققان درCDI مهار التهاب در مغز استخوان می تواند منجر به دست یابی به یک موفقیت بزرگ در درمان بعضی از انواع سرطان های خون شود
یافته های این تیم در نهایت می تواند سطح درمان سرطان را در افراد با سنین بالاتر ارتقا بخشد مانند AML (لوسمی میلویید حاد بزرگسالان ) همانطور که در مقاله ای که اخیرا در Nature Communication منتشر شده، نشان می دهد. این مطالعات نشان می دهد که چگونه سلول های اندوتلیال(پوشش رگ های خونی) سطح التهاب را در قسمت های کوچکی از مغز استخوان هماهنگ می کند.
محققان عملکرد و نقش دو مسیر مرتبط به هم را در نارسایی مغزاستخوان (مثل مواردی که ناشی از شیمی درمانی است) بیان کردند ، که در آن فعالیت مغز استخوان کاهش می یابد و باعث کاهش تولید سلول های خونی می شود. نارسایی مغزاستخوان منجر به فعالیت مزمن مسیر پروتئین کینازِ فعال شده با میتوژن می شود و باعث التهاب موضعی و سیستماتیک می شود که با مسیر سیگنالینگ فاکتور هسته ای NF-KB هدایت می شود. این التهاب منجر به اختلال در یکپارچگی رگ های خونی و نقص عملکرد سلول های بنیادی خون ساز می شود.
استفاده از یک مدل ژنتیکی برای مسدود کردن التهاب اندوتلیال وابسته به NF-KB ، منجر به کشف یک پروتئین جدید شد به نام فاکتور رشد سلول های بنیادی آلفا(SCGFa=stem cell growth factor alpha)
SCGFa عملکرد عروقی را حفظ می کند و باعث بهبودی گردش خون و عملکرد سلول بنیادی خون ساز در هنگام تزریق به همراه داروهای نارسایی مغزاستخوان می شود ، به عنوان مثال هنگام شیمی درمانی. محققان توانسته اند عفونت و التهاب عروقی و خونی را بوسیله SCGFa را کاهش دهند به طوریکه پس از التهاب باعث بهبودی می شوند.
Pradeep Ramalingam.m.d ، نویسنده اصلی تحقیقات گفت: “ما نشان دادیم که SCGFa از نظر درمانی برای بهبودی این سیستم های مهم پس از نارسایی مغزاستخوان می توانند استفاده شوند”.
“افراد مسن به دنبال درمان سرطان بدتر می شوند که منجر به آسیب نارسایی مغزاستخوان می شود، زیرا بدن آنها طوریکه جوانان می توانند، تحمل شیمی درمانی را ندارند” گفته ی Jason Butler ph.D یک عنصر وابسته CDI، یک نویسنده ارشد، کسی که فعالیت های او بخشی از کنسرسیوم تعیین کننده موسسه ملی سرطان است. “اما اگر به بیماران SCGFa را تزریق کنیم، احتمالا می توانیم از سیستم خونساز آن ها محافظت کنیم و باعث بازسازی و جوان سازی سریع مغز استخوانشان شویم. همین روش احتمالا باعث می شود که بتوانیم درصد بیشتری از شیمی درمانی را روی بیماران انجام دهیم و در نهایت منجر به نتایج بهتر و سرعت پایین تر بازگشت و عود بیماری شود.
Dr.Butler و همکارانش در آزمایشگاه در حال حاضر مشغول کار کردن روی مسیرهای هیجان انگیز آینده برای این کار هستند که شامل بررسی اثر مستقیم SCGFa روی سلولهای بنیادی خون ساز و چگونگی ارتقا و بهبود سطح هومینگ توسط SCGFa، پیوند و عملکرد سلولهای بنیادی خون ساز بدنبال پیوند مغز استخوان است.
این مطالعات و تحقیقات برای فهم مکانیسم های دقیق مولکولی ، که SCGFa باعث بهبودی در خون سازی و ایجاد راهکارهای درمانی جهت محافظت از سیستم خون ساز و جایگاه اندوتلیال (مغز استخوان) به دنبال روش های درمانی نارسایی مغراستخوان می شود، مهم خواهند بود.” (نتیجه گیری نویسنده)

 

منبع : http://www.stemcellportal

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *